Április 24-én lesz Budapesten az Animánia – zene csak egy van! című koncert. A közönség főként a klasszikus zene, a dzsessz- és a népszene összefonódását hallgathatja meg. A nagyérdemű megtapasztalhatja, hogy milyen az, amikor a klasszikus, a dzsessz- és a népzene összeér. Mindezt az Anima Musicae Kamarazenekar, az Oláh Dezső dzsessztrió és a Góbé zenekar mutatja be. Ezáltal a koncert egyedi élményt ígér. G. Horváth László, az Anima Musicae Kamarazenekar művészeti vezetője beszélt a zenei rendezvényről.
Improvizatív pillanatok, avagy a zene lelke
„A koncert egy igazi kortárs darabbal indul, egy kissé avantgárdos modern hangzással, és aztán szépen lassan átveszik a népzenészek az irányítást, utána pedig visszacsatlakozik az Anima Musicae Kamerazenekar. Ennek a csodálatos zenei hullámvasútnak a résztvevői között fog szerepelni Vizeli Máté, a Góbé zenekar alapító tagja, az Oláh Dezső dzsessztrió és természetesen az Anima Musicae Kamarazenekar, amelyet egyébként Derecskéi András fog vezényelni. Személy szerint ezeket a koncerteket azért szeretem – és ez az érdekességük is –, hogy sok-sok műfaj találkozik, sok olyan zenész dolgozik együtt, akik kedvelik egymás zenei stílusát, és az ilyen összeborulásokból általában remek improvizációk születnek. Tehát a fő szépsége, hogy minden önálló egység, a népzenészcsapat, a dzsesszzenészek vagy a klasszikusok inspirációt merítenek a másik stílusából. A színpadon történteket ugyanis nem beszéljük meg előre, és egyébként ezeket az improvizatív pillanatokat hívjuk mi a zene lelkének. Természetesen van egy próbakeret, amit megbeszélünk, hogy mit hogyan fogunk csinálni, de ezek a tervek általában nem abba az irányba visznek bennünket a koncert közben. Mindehhez természetesen az kell, hogy a koncert résztvevői egy nagyon jó társaságot alkossanak, akik nagyon összeszokottak, és tényleg szemrándulásból is értik egymást. Nyilván mi, komolyzenészek kevésbé szakadunk el a kottától, mint mondjuk a dzsesszzenészek vagy akár a népzenészek is, de mindenképpen beleillesztünk a repertoárba egy-egy meglepetést” – közölte a művészeti vezető.
Az ilyen koncertekre nagyon nyitottak a fiatalok is
„A kamarazenekar fontos missziója az ifjúság klasszikus zenére való nevelése. A fiatalok abszolút nyitottak az ilyen zenei élményekre. Az ifjúságnál mindig az a legkülönlegesebb, hogy a kortárs zenei műveket és a nagyon modern műveket is a legnagyobb befogadással és szeretettel hallgatják. Idén egyébként már több mint 30 ifjúsági koncertet adtunk. Az a tapasztalatunk, hogy ha bárhol megjelenünk a csapattal és a hangszerekkel, akkor már ezáltal önmagában kiérdemeljük a figyelmüket. És hogy ha éltetően, szeretettel és gondosan vezényeljük, irányítjuk őket koncert közben, akkor bárhova szívesen jönnek velünk, mert valóban az előadó-művészet és a zene, a minőségi zene az önmagában magával ragadó tud lenni, és erre a fiatalságban nagyon-nagyon a nyitottság” – mondta G. Horváth László.
Nyitókép: G. Horváth László/Anima Musicae Kamarazenekar



