2024. május 9., csütörtök
KÁRPÁTALJAI MAGYARSÁG

Kérik vissza az elvett jogaikat

A kárpátaljai magyarok több száz éve élnek a szülőföldjükön, ezért államalkotó tényezők szeretnének lenni, az ezzel járó jogokkal és lehetőségekkel, és kitartó szívóssággal kérik vissza az anyanyelvi oktatás terén elvett jogokat – fogalmazott Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) elnöke Visken, a megye magyar iskoláinak tanévnyitó ünnepségén.

A kárpátaljai magyar iskolák hagyományos tanévnyitó ünnepségének idén a felső-tiszavidéki Visk nagyközség református temploma adott otthont. Az ünnepi istentiszteletet követően Orosz Ildikó megnyitotta az új tanévet, kiemelve, hogy a pedagógusok az elmúlt, bizonytalanságokkal teli tanévben is megállták a helyüket.

A KMPSZ továbbra is a kárpátaljai magyar oktatási-nevelési intézmények működésének és fejlődésének a segítését tartja a legfontosabb feladatának, szögezte le, majd az eredmények között kiemelte a szövetség közreműködését a jelenléti oktatást lehetővé tevő óvóhelyek kialakításában, a tantárgyi vetélkedők, nyári táborok, pedagógus-továbbképzések megtartását. Kitért arra is, hogy a KMPSZ szervezésében 800 gyerek nyaralhatott a zánkai Erzsébet-táborban, közülük 200 olyan ukrán gyerek is, aki a magyart idegen nyelvként tanulta, a Kárpátalján lebonyolított Határtalanul nyári táborok pályázatának keretében augusztus utolsó hetében pedig 55 iskolában 2500 gyerek vett részt a napközis foglalkozásokon.

Orosz Ildikó külön köszönetet mondott a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak, a magyar állami és civil szervezeteknek a folyamatos támogatásért, majd kitért arra is, hogy a KMPSZ előzetes felmérése szerint az idén 99 iskolában nyitottak magyar osztályokat, amelyekben összesen közel tizenötezer gyerek tanul. Az első osztályosok száma meghaladja az 1100-at, ami megközelíti a tavalyi mutatót.

„Az itthon maradt gyerekekért érdemes és kell tenni a dolgunkat ebben a tanévben" – fejtette ki Orosz Ildikó, aki leszögezte, mivel nem migránsként érkeztek arra a területre, hanem oda születtek, és több száz éve ott élnek, ezért a kárpátaljai magyarok államalkotó tényezők szeretnének lenni és élni az ezzel járó jogokkal és lehetőségekkel, és ennek elérése érdekében kitartó szívóssággal kérik vissza elvett jogaikat az anyanyelvi oktatás terén.

A szokásoktól eltérően a tanévnyitó ünnepség végén felolvasták a KMPSZ nyilatkozatát, amelyben felkérik az illetékes állami szerveket, hogy biztosítsák a korábbi oktatási és nyelvhasználati jogok visszaállítását.