2025. október 2., csütörtök

FRISSÍTETT – Bombariadó több szerbiai iskolában

Csütörtökön reggel több vajdasági iskolában bombariadóval indult a tanítási nap. Tudósítóink és a média jelentése alapján cikkünk folyamatosan frissül.

Nem hivatalos információk szerint bombariadó miatt megszakadt a tanítás Zenta község egyes általános és középiskoláiban. A Zentai Gimnázium, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, továbbá a Thurzó Lajos Általános Iskola és a tornyosi Tömörkény István Általános Iskola tanulóit küldték haza csütörtökön reggel. Kálmán Róbert, a Zentai Gimnázium igazgatója megkeresésünkre elmondta, a fenyegetés e-mailben érkezett, és azonnal evakuálták az épületet. A szemben lévő parkban várakoztak, amíg a rendőrök utasítására a diákok hazamehettek. A szakemberek jelen pillanatban is az épületben tartózkodnak, és tantermenként vizsgálják át. Ugyanezt erősítette meg Nagy Sarolta is, a Thurzó Lajos Általános Iskola igazgatója. Ők is e-mailben kapták a fenyegetést, ezt követően azonnal, a protokoll szerint, értesítették a rendőrséget és a feletteseket. Az épületben jelenleg ő és a rendőrség tartózkodik, a vizsgálat folyamatban van. A Stevan Sremac és a tornyosi Tömörkény István Általános Iskola tanulóit hasonló okok miatt küldték haza csütörtökön reggel.  Meg nem erősített információk szerint a zentai Stevan Mokranjac Alapfokú Zeneiskola is kapott hasonló levelet. A hírről Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere is beszámolt a Facebook-oldalán, ahol közölte, minden gyermek, pedagógus és iskolai dolgozó biztonságban elhagyta az intézmények épületét. Hangsúlyozta, a rendőrségi vizsgálat folyamatban van, és mindenkinek a biztonsága a legfontosabb.

Bombariadó az adai iskolákban is

Adán ma reggel bombariadó miatt kiürítették a Cseh Károly Általános Iskola és a Műszaki Iskola épületeit. Az általános iskolából a bombariadó miatt hazaküldték a diákokat, akiknek ma már nem lesz tanítás. A Műszaki Iskolában viszont az épület átvizsgálása után, ha a rendőrség mindent rendben talál, akkor folytatódik az oktatás.

Magyarkanizsán is kivonultak a rendőrök

A Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában is hasonló módon, e-mailben érkezett bombariadó ma reggel, így ezt az intézményt is kiürítették – erősítette meg a Magyar Szó tudósítójának Szepesi Zoltán, az iskola igazgatója. A középiskola vonatkozásában nincsenek bombariadóval kapcsolatos információk.

Újvidéken is általános iskolákat kellett kiüríteni

A mojnovisad.com hírportál információi szerint ma reggel több újvidéki általános iskolába is bombariadóról szóló bejelentés érkezett. A portál úgy tudja, hogy a Žarko Zrenjanin Általános Iskola igazgatója a fenyegetés bejelentése után azonnal értesítette a rendőrséget. Az iskola épületébe senki sem léphet be, amíg a hatóságok be nem fejezik a vizsgálatot. Folyamatosan érkeznek a hírek arról is, hogy más intézményeket is érint a bombariadó: bejelentések érkeztek többek között a Sonja Marinković, Kosta Trifković, Miloš Crnjanski, Nikola Tesla és Josip Slavenski általános iskolákból is.

Több vajdasági település is érintett

A Pannon RTV értesülései szerint Szabadkán is több oktatási intézményhez érkezett fenyegetés, a Széchenyi István Általános Iskola, a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, a Svetozar Marković Gimnázium és az Ivan Sarić Műszaki Iskola kapott bombafenyegetést.

A médiaház értesülései szerint a már említetteken kívül Belgrád, Jagodina, Niš, Bácskertes, Telecska, Óbecse, Szenttamás, Verbász, Bajsa, Pancsova iskoláiban is volt bombariadó.

A Vajdasági RTV értesülései szerint reggel több szerémségi iskolában is bombafenyegetésről érkezett bejelentés, emiatt az oktatást felfüggesztették, a tanulókat pedig evakuálták. Zomborban több általános iskola is érintett: a Dositej Obradović, Avram Mrazović, Ivo Lola Ribar és a Nikola Vukićević Általános Iskolákban megszakították a tanítást, a diákokat hazaküldték.

Szerbiai közép- és általános iskolákban is bombariadó

Elsők között tette közzé a Szerbiai RTV Novi Pazar két legnagyobb általános iskolájával kapcsolatos információkat, miszerint ma reggel e-mailben érkeztek az intézményekbe bombafenyegetések. A Testvériség Általános Iskola igazgatója, Dejan Kolundžić elmondta, hogy az üzenetet az iskola dolgozói érkezésük után észlelték, és a szülőket, valamint a diákokat azonnal értesítették arról, hogy a tanítás nem kezdődik meg, amíg a rendőrség nem végez helyszíni vizsgálatot. Ugyanígy jártak el a Rifat Burdžović Tršo iskolában is.

 Bombariadókról számoltak be Prijepoljéből is, ahol három iskola kapott e-mailben bombafenyegetést. Hasonló bejelentések érkeztek Čačak több általános iskolájába is. Nova Varoš településen szintén bombariadó volt a Živko Ljujić Általános Iskolában. A bejelentést követően a rendőrség átvizsgálta az iskola területét, ám – Branko Bjelić, az önkormányzat elnöke szerint – a riasztás hamisnak bizonyult. Az ellenőrzés után, az első tanóra befejezését követően, az oktatás folytatódott. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Zentán több iskolában is bombariadóval indult a nap (Gergely Árpád felvétele)