A szervezett bűnözés elleni ügyészség arra tett tegnap javaslatot az illetékes bíróságnak, hogy rendeljen el 30 napos előzetes letartóztatást Goran Vasić, a Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet megbízott igazgatója ellen, akit azzal gyanúsítanak, hogy hivatali hatáskörét túllépve meghamisította az egykori szerb-montenegrói hadsereg vezérkarának és a belgrádi védelmi minisztérium épületeinek műemléki védettség megszüntetéséről szóló határozati javaslatát – erősítették meg a Tanjug hírügynökségnek az ügyészségen.
Vasić előző nap az ügyészségen védekezett, és beismerte a terhére rótt bűncselekmény elkövetését.
Az ügyészség a Belügyminisztériummal, bűnügyi rendőrséggel, szervezett bűnözés elleni különleges ügyosztállyal, szervezett pénzügyi bűnözés elleni osztállyal és a súlyos korrupció elleni alosztállyal együttműködve lefolytatott nyomozása során bizonyítékokat gyűjtött, amelyek megalapozott gyanút támasztanak alá arra vonatkozóan, hogy Vasić hivatali visszaéléssel, hatáskörét túllépve okirat-hamisítást követett el – áll az esettel kapcsolatban kiadott közleményben.
A gyanú szerint meghamisította a műemléki védettség megszüntetésére vonatkozó javaslatot, majd a hamisított javaslatot, amelyet a műemlékvédelmi intézet szakembereinek részvétele nélkül készített, a művelődési minisztériumon keresztül továbbította a szerb kormánynak.
A megszokott eljárás lefolytatása után 2024. november 14-én a kormány határozatot hozott a vezérkar és a védelmi minisztérium épületei (Miloš kenéz utca 33–41.) műemléki védettségének megszüntetéséről és törléséről a műemléknek számító ingatlanok nyilvántartásából.
A gyanú szerint Vasić ezzel kárt okozott Szerbia kulturális örökségében, amelyet az alkotmány 89. cikk 2. bekezdése, az 1. bekezdéssel összefüggésben, valamint a kulturális örökségről szóló törvény 2., 6. és 116. cikkei és a kultúráról szóló törvény 3. cikk 1. pontja alapján köteles lett volna megőrizni.

Nyitókép: A lebombázott vezérkari főnökség épülete