2024. április 30., kedd

Kíméletlen leszámolás a bűnözőkkel

Bűnbandák vezetőit is letartóztatta a rendőrség mára virradó éjjel és a délelőtt folyamán – Az állam ismét hadat üzent az erőszakos cselekedetek elkövetőinek és a csempészeknek

A rendőrség és az ügyészség együttműködésének köszönhetően mára virradó éjjel és a délelőtt folyamán a belügyesek mintegy 150 személyt állítottak elő a legsúlyosabbnak számító bűncselekmények elkövetésének gyanúja miatt: gyilkosságok, emberölési kísérletek elkövetésével, kábítószer-csempészettel gyanúsítják őket. Az akció részleteiről Nebojša Stefanović belügyminiszter és Nela Kuburović igazságügyi miniszter számolt be sajtótájékoztatón.

Stefanović hangsúlyozta, ebben a pillanatban nehéz lenne megmondani, közülük hány személy esetében tud majd a hatóság megfelelő tárgyi bizonyítékot is felmutatni ahhoz, hogy fogságban maradjanak, de véleménye szerint a lényeg az, hogy a bűnözőknek ismét megüzente az állam: nem adja fel soha az ellenük folytatott harcot, nem érezhetik magukat a legkevésbé sem biztonságban, ameddig ebben az országban tartózkodnak. A belügyminiszter elmondása szerint az előttünk álló időszakban is nagy hangsúlyt fektetnek majd a bűnüldözésre, különösen az erőszakos cselekedeteknek a megakadályozására, az ilyen tettek elkövetőinek az igazságszolgáltatás elé állítására. Mint mondta, a Nemzetbiztonsági Tanács szombati ülésén a Belügyminisztériumnak és az Igazságügyi Minisztériumnak a képviselői javaslatot tesznek majd olyan törvénymódosításokra, amelyek még inkább segíthetik a bűnözés ellen irányuló rendőrségi akciók hatékonyságát és szigorúbb büntetések kimondását tehetik lehetővé a bíróságok számára.

A polgárok biztonságának szavatolása elsőrendű szempont a kormány számára, jelentette ki Kuburović, aki sajnálatosnak nevezte azt a tényt, hogy a szerbiai bíróságok sokszor a legenyhébb bírságokat róják ki a bűnözők ellen folytatott eljárások végén, ezek a személyek felfüggesztett börtönbüntetéseket kapnak az esetek hatvan százalékában. Az efféle adatokon mindenképpen javítani kell, fogalmazott a politikus, aki ugyancsak a Nemzetbiztonsági Tanács szombati megbeszélésén látja lehetőségét annak, hogy döntsenek a büntetőpolitika szigorításáról. A nagyobb szigor egyben a megelőzést is segíti, állapította meg Kuburović.

ÉJJELI RAJTAÜTÉSEK

A rendőrség még az éjszaka folyamán letartóztatta több bűnbanda vezetőjét is, számolt be ma a belgrádi sajtó. Narkóklánok is a hatóság célkeresztjében voltak, így több tucat olyan házat, lakást is átkutattak a rendőrök, amelynek a tulajdonosai a legismertebb szerbiai bűnbandák vezetői. A sajtóinformációk szerint Nebojša Stojković Stojke, Vladimir Jovanović Japanac, Zvonko Mateović, Zoran Hadži Jovanović, Vladimir Karan, Ljubiša Linda, Veselin Vukotić is az őrizetbe vett személyek között van, valamennyiük neve jól ismert alvilági körökben, mutatott rá a szerbiai média. A gyanúsítottakat 48 órás előzetes letartóztatásba helyezték, az ügyészség elé vezetik őket, majd meghallgatásra a törvényes határidőn belül.

VASKOS RENDŐRSÉGI AKTÁK

Mint arról a lapok beszámoltak, Nebojša Stojković Stojke az úgynevezett rakovicai klánnak a vezetője. Legutóbb 2017 nyarán cikkeztek róla a lapok, amikor Spanyolországban, Barcelonában megsebesült egy ellene intézett támadásban. A spanyol szerveknek nem sikerült a mai napig fényt deríteniük arra, hogy ki állt a leszámolás mögött. Közel állt a montenegrói, bari bűnbandához is korábban, azt Luka Đurović vezette, majd meggyilkolását követően Alan Kožar vette kezébe a csoport irányítását. Szerbiában korábban már elítélték kábítószer-kereskedelem miatt, de betörések, illetéktelen fegyvertartás és fenyegetés is szerepel a rendőrségi dossziéjában.

Zvonko Mateović Željko Ražnatović Arkan testőre volt, akkor is ő felügyelt a biztonságára, amikor az Interkontinental Hotelben meggyilkolták 2000-ben. Megsebesítette Dobrosav Gavrićot, akit a bíróság később 30 év börtönre ítélt Arkan meggyilkolása miatt, de nem tudták kézre keríteni a mai napig sem. Zvonko testvérét, Dalibort néhány évvel ezelőtt ugyancsak likvidálták Belgrádban, de olyan információk láttak napvilágot a gyilkosságot követően, hogy valójában a most letartóztatott személy volt a célpont és mulasztás történt. Luka Bojović ismerőseinek temetésein látták az utóbbi időben, akiket szintén bűnbandák tagjai öltek meg.

Vladimir Karan terepjárója alá néhány éve robbanószerkezetet helyeztek, de a robbanást sikerült sérülésekkel megúsznia. A lapokban arról lehetett olvasni, hogy a támadás voltaképpen a kábítószerpiac uralásáért folytatott harc részének számított. Nem sikerült rájönni arra, hogy ki helyezte a bombát a kocsi alá. Felgyújtották később a tulajdonában álló egyik szórakozóhelyet is. Nem ítélték el korábban, annak ellenére, hogy már régóta arról beszélnek, hogy a kábítószer-csempészet egyik kulcsfigurája.

Zsarolás miatt kapott büntetést Vladimir Jovanović Japanac, a Maksis taxivállalat tulajdonosától csikart ki pénzt. Újbelgrádban egy lányt is elrabolt. Spanyolországban tartóztatták le, kiadták Szerbiának. A Vuk Drašković elleni budvai gyilkossági kísérlet elkövetése kapcsán is bekísérték két évtizeddel ezelőtt. Nemrég könyvet írt.

Veselin Vukotić kiadatását már évek óta követeli Montenegró Szerbiától. Duško Bošković meggyilkolása, valamint, illetéktelen fegyvertartás miatt is elítélték. Brüsszelben életfogytig tartó fegyházelzárást kapott gyilkossági ügy miatt, egy albán aktivistát likvidált társaival. Ugyancsak Belgiumban ítélték el öt évre Hadži Zoran Jovanovićot is, 203 kilogramm kokain csempészésében találták bűnösnek.