2025. július 1., kedd

Egyértelműen a koronavírus-járvány miatt nőtt az elhalálozások száma

Az Európai Unió országai több, mint 450 ezer halálesetet jegyeztek tavaly március és november között, amely jóval magasabb a 2016 és 2019 közötti azonos időszakhoz képest – derül ki az Eurostat legfrissebb elemzéséből.

A szakemberek a tagállamok havi elhalálozási adatait használták fel, hogy összehasonlíthassák a tavalyi évet a 2016 és 2019 közötti időszakkal.

Az Eurostat kedden tette közzé legfrissebb elemzéseit, mely szerint ezek az adatok általános képet mutatnak a mortalitásról a koronavírus-járvány hatása alatt. Az EU-s átlag felállításához minden tagállam adatait felhasználták, kivéve Írországét, ahol erre nem kaptak engedélyt.

Az elhalálozás mértéke novemberben érte el a csúcspontot, amikor 40 százalékkal volt magasabb az előző évek hasonló időszakához képest. Ez a csúcspont az áprilisban mért sokkal alacsonyabb arány után következett be, amikor is a járvány első szakasza tartott, ugyanis ekkor mintegy 25 százalékkal volt magasabb a halálozás az előző évekhez képest.

Áprilist követően a számok egyre csökkennek, azonban augusztustól ismét növekedésnek indulnak, párhuzamosan a koronavírus esetszámaival.

A novemberi tetőzést különösen Bulgáriában, Lengyelországban és Szlovéniában mérték, ahol a növekedés 90 százaléknál is több volt.

Ugyanebben a hónapban a Belgiumban jegyzett halálesetek száma 60 százalékkal, Olaszországban és Németországban pedig 50 százalékkal volt magasabb. Az Eurostat kimutatásai szerint Horvátországban ez az arány 46,3 százalékkal több értéket mutatott.

Magyar ember Magyar Szót érdemel