2025. június 13., péntek

Robbanások és tüzek ébresztették Harkivot

Súlyos orosz légitámadás érte Harkivot, ahol legalább hárman életüket vesztették, 64-en megsebesültek. Ukrán drónok oroszországi régiókat és a krími partvidéket támadták. Az EU újabb szankciókkal próbálná megfékezni Oroszország háborús törekvéseit.

Az orosz hadsereg egy Iszkander rakétát és 85 drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen tegnapra virradó éjjel. A csapásmérő eszközök 14 helyszínen célba találtak – közölték a hatóságok. A légitámadás fő célterületei Harkiv, Donyeck és Odessza megyék voltak. Harkiv városában legalább hárman életüket vesztették, 64-en megsebesültek. Ihor Terehov polgármester közölte: épületeket, játszótereket, üzleteket és tömegközlekedési eszközöket értek találatok. Sok helyen tűz keletkezett.

Ukrán drónok ugyanakkor oroszországi régiókat és a krími partvidéket támadták. Moszkva szerint a kurszki határvidéken, Marjino faluban három gyerek sérült meg a dróncsapásokban és anyagi kár keletkezett több épületben. Belgorod megyében hat civil sebesült meg egy településen. Drónok találtak el egy lőporgyárat is Kotovszkban, ahol robbanások történtek. 

MÉG TÖBBET VESZÍTHET

„Oroszország nem fejezi be az ukrajnai háborút, amíg a NATO ki nem vonul a balti országokból” – nyilatkozta Szergej Rjabkov, orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ hírügynökségnek. Megjegyzése fordulatot jelent a Kreml eddigi álláspontjához képest. Nyilatkozott a hírügynökségnek az orosz elnök egyik tanácsadója is. Vlagyimir Megyinszkij elmondta: ha Ukrajna nem hajlandó kompromisszumot kötni a háború lezárása érdekében, várhatóan még több területet veszít el.

ÚJ SZANKCIÓK JÖHETNEK

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke bejelentette, hogy az EU új büntetőintézkedéseket készül bevezetni Oroszország ellen. A 18. szankciócsomag az orosz energiapiac és a bankrendszer ellen irányul. Az újabb intézkedéssel nyomást akarnak gyakorolni Moszkvára, hogy mielőbb fejezze be a háborút Ukrajnában.

Az EB-elnök közölte: az EU békét szeretne Ukrajnában, de a diplomáciai erőfeszítések és annak ellenére, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán államfő feltétel nélküli tűzszünetet ajánlott fel, Oroszország továbbra sem akar véget vetni a harcoknak. Von der Leyen megismételte az EU felhívását a feltétel nélküli, legalább 30 napos teljes körű tűzszünetre.

Tájékoztatott arról, hogy az energia terén először javasolnak tranzakciós tilalmat az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékekre, kizárva minden EU-szereplőt a kapcsolódó ügyletből. Emellett az olajárplafont 60 dollárról 45 dollárra vinnék le, hogy ezzel tovább csökkentsék Moszkva bevételeit.

AZ ELNÖK ÜDVÖZÖLTE

Von der Leyen beszámolt arról is, hogy a szankciók hatékonyabb érvényesítése érdekében további 77, az orosz árnyékflottához tartozó hajót vesznek fel a szankciós listára, hogy ezzel is korlátozzák az ország olajexportját. Emellett az orosz kőolajból finomított termékek importját is megtiltanák.

Az orosz bankszektor esetében a cél a finanszírozási és tranzakciós lehetőségek korlátozása.

Az EU 2,5 milliárd euró értékű exporttilalmat is javasol, ami megfosztja az orosz gazdaságot kulcsfontosságú technológiáktól és ipari javaktól. Korlátozná továbbá a kettős felhasználású (azaz civil és katonai) termékek és technológiák exportját, amelyeket drónok, rakéták és más fegyverek gyártására használnak.

Zelenszkij üdvözölte a kezdeményezést, de még szigorúbb intézkedéseket javasolt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel