2024. május 8., szerda

Európában jelentős a csapadékhiány

Az idén Európát sokfelé jellemezte jelentős csapadékhiány, és ez tavasszal gondot okozhat, amikor megindul a növények fejlődése és több nedvességre lesz szükségük – olvasható a magyarországi meteorológiai szolgálat elemzésében. A tegnap ismertetett jelentés szerint az átlagosnál akár 50 százalékkal is kevesebb csapadék hullott a Pireneusi-félsziget egyes részein, Franciaország déli, Olaszország északnyugati térségeiben és Németországban. A Fekete-tenger környékén, Törökországban, Ukrajnában és Oroszország európai területének középső és déli részein is hasonló a helyzet.

Észak-Európában hóhiánnyal is szembesültek, ami miatt tavasszal és nyáron lehet, hogy nem lesz elég víz az öntözéshez. A Kárpát-medencében, Horvátországban és Szlovéniában azonban átlagos mennyiségnél 50 százalékkal több csapadék hullott.
A télről megállapítható, hogy szinte egész Európában enyhébb volt. Január 1-je és február 17-e között az szokásosnál 2-4 Celsius-fokkal volt enyhébb az időjárás Hollandiában, Németországban, Romániában, Bulgáriában, Kelet-Európában, Skandináviában és Kelet-Törökországban. A hőmérséklet helyenként 4-6, néhol 6-8 fokkal is meghaladta az ilyenkor mért sokéves átlagot. Oroszország európai részének északi területein pedig 8 fokkal volt enyhébb a tél.
A Pireneusi-félszigeten, továbbá Olaszország déli, Franciaország és Törökország délnyugati régióiban, valamint Oroszország európai területének keleti vidékén viszont az átlagosnál kicsit hűvösebb idő uralkodott.

Nyitókép: Franciaországban, ahol a felvétel is készült (egy korábbi időszakban), már bő egy hónapja nem esett nagyobb mennyiségű eső. Ez volt a leghosszabb aszályos időszak azóta, amióta 1959-ben elke