A köztársasági képviselőház kulturális és tájékoztatási bizottsága tegnap folytatta az Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testülete (REM) Tanácsának a tagjelöltjeiről, illetve a jelölést benyújtó szervezetekről és egyesületekről szóló vitát. Egyebek mellett a törvényelőírások hiányosságaira, nem elég pontos megfogalmazásokra mutattak rá, amelyek számos esetben kérdéseket vetettek fel: ki javasolhat tagot a REM Tanácsába, és ki nem.
Kedden az ülést azután rekesztették be, hogy a civil szervezetek elsősorban arról folytattak vitát, hogy a drámaművészetek közé mely művészetek tartoznak, illetve azoknak milyen kapcsolódási pontjuk lehet az elektronikus médiumokkal. Felmerült az is, hogy ha egy tag lehet író, akkor miért nem javasolhatja őt az írószövetség vagy más érdekszervezet? Tegnap azonban ugyanezen a ponton folytatták a vitát, amikor Ana Brnabić, a köztársasági képviselőház elnöke arra kérte a jelen levő diplomáciai képviseletet, hogy kapcsolódjon be a vitába és segítsen a bizottsági tagok, valamint a kifogásokat benyújtó civil szervezetek és egyesületek dilemmái által kialakított holtponton átlendülni.
Hasonlóan nehéz vita folyt a gyermekjogok kategóriában jelölteket állító szervezetek kapcsán. Több mint száz kifogás szerepelt a bizottság ülésén. Ezek is elsősorban a törvény hiányosságaira mutattak rá, hiszen nem definiálja kellő pontossággal, hogy mely szervezetekre tekinthetnek úgy, hogy a gyermekek jogainak védelmével foglalkoznak, és melyek számítanak csak sportszervezetnek, illetve képviselik a fiatalokat. A felek több esetben nem jutottak konszenzusra, amíg a hatalmi párthoz tartozó képviselők a saját érveik mellett maradtak.
Jan Braathu, az EBESZ szerbiai missziójának vezetője az egyik pillanatban a kialakult feszültség enyhítése érdekében a következetességre szólította fel a vitában résztvevőket, illetve arra, hogy a felek tegyék félre az ellenszenvüket, és találjanak olyan törvényes megoldásokat, amelyek mindkét fél számára elfogadhatók.
A helyzeten azonban ez sem segített, több civil szervezet képviselője úgy értékelt, hogy a véleményüket a bizottság nem hallja és nem veszi figyelmbe, a törvénysértések felett szemet hunynak, így elhagyták az ülést. Arra kérték a bizottságot, hogy olyan döntést hozzanak és olyan jelöltlistát fogadjanak el, amelyek eleget tesznek a törényelőírásoknak.
Ana Brnabić kérte, hogy maradjanak az ülésen és együtt találjanak hatékonyabb és jobb megoldást, hiszen mint mondta, a civil szervezeteknek a parlamenti demokráciában talán még nagyobb felelősségük van, mint az ellenzéknek, hiszen a hatalom korrektív faktoraként szolgál.
A kilenc kategóriában felállított jelöltlistára és a jelölteket javasoló szervezetekre a Belgrádi Művészeti Egyetem, a Szerbiai Gyermekszervezeti Hálózat, a mentálisan fejletlen személyeket segítő egyesületek szerbiai szövetsége (Savez MNRO u Srbiji), a Szerbiai Újságírók Független Egyesülete, a Polgári Kezdeményezés, illetve a Digitális és Elektronikus Médiumok Szervezete nyújtott be kifogást.
