2025. július 4., péntek

Úton-útfélen blokád és túlkapás

Ezer személyt igazoltatott a rendőrség egy nap alatt, 87 útzárlat volt

Tegnap is országszerte folytatódott a karokat zárlat alatt tartó egyetemisták akciója, amely során útkereszteződéseket, utakat, utcákat zártak le a forgalom előtt, követelve a pravoszláv naptár szerinti Vid-napi tüntetések és az azt követően letartóztatottak haladéktalan szabadon bocsátását. A rendőrség tegnap reggelre felszámolta a zárlatok többségét, a Belügyminisztérium hivatalos jelentése alapján 976 személyt igazoltattak, 72 személyt állítottak elő, 64-et szabálysértési törvényszegés, nyolcat pedig bűnvádi vétség gyanúja miatt. Szerbiában, az említett tárca közlése alapján, az előző 24 órában összesen 117 be nem jelentett gyülekezést tartottak, 87 helyen zárták le az utakat. Belgrádban volt a legtöbb, összesen 68. Egy egyetemi hallgató, Aleksa Stanković, arról számolt be, hogy a rohamrendőrök betuszkolták a járműbe, ott pofozták, mert előző nap felvette, ahogyan a rendőrök fiatal nőket sértegettek. A belgrádi egyetemi hallgatók emiatt még aznap bejelentették tüntetésüket tegnap estére, ez 18 órakor kezdődött a Bölcsészettudományi Kar épületénél. Hasonló bántalmazásokról számolt be tegnap Stefan Bošković čačaki egyetemista is. Mint mondta, előbb megverték a barátját, majd amikor segíteni szeretett volna kollégájának felkelni, rátámadtak.

MINDEN BLOKÁD TÖRVÉNYELLENES


Srđan Barac, a Társadalmi Stabilitási Központ kutatója tegnap kijelentette, hogy a blokádok és a fontos közlekedési útvonalak lezárásának célja Szerbia destabilizálása és megbénítása, valamint az, hogy a polgárok állandóan a kényelmetlenség, félelem, pánik és nyugtalanság állapotában legyenek, ami társadalmi elégedetlenséghez vezetne. Elmondása szerint a blokádok célja Szerbia kényszerhelyzetbe sodrása lenne, annak megakadályozása, hogy időben reagálhasson a nehéz nemzetközi körülmények okozta kihívásokra. Barac a Tanjug hírügynökségnek nyilatkozva, kommentálva a belgrádi Felső Ügyészség bejelentését, hogy fellebbezést nyújt be azon döntések ellen, amelyekkel az előzetes eljárásban illetékes bíróság elutasította az előzetes letartóztatás elrendelésére vonatkozó indítványt az államrend erőszakos megváltoztatásának előkészítésével gyanúsított nyolc személy esetében, azt mondta, hogy bár az igazságszolgáltatási ág független hatalmi ág, az előző időszakban úgy tűnt, mintha engedett volna a közvélemény azon része nyomásának, amely mindazokat célba veszi, akik nem úgy gondolkodnak, mint ők, és akik megpróbálják egyetlen gondolkodási mód létezését színlelni.
Arra a kérdésre, hogy a blokádok és a polgári engedetlenség megalapozott-e bármilyen törvényben vagy Szerbia alkotmányában, Barac hangsúlyozta, hogy a forradalom, a felkelés és az államberendezkedés erőszakos megváltoztatása az ország alaptörvényének és államberendezkedésének lerombolását jelenti, és megjegyezte, hogy ezt mind a vonatkozó törvények, mind az alkotmányos rendelkezések tiltják.
Arról beszélve, hogy kit terhel a legnagyobb felelősség a jelenlegi helyzetért, Barac azt mondta, hogy a tanárok, rektorok és dékánok azok, akik a jelenlegi politikai helyzetet és válságot megteremtették, és akik visszaéltek pozíciójukkal politikai szerepvállalás céljából.

SZOMBAT ÓTA VÉSZHELYZET

Az Akadémiai Válságközpont szervezet tegnap felszólította a hatóságokat, hogy hagyjanak fel a fiatalok letartóztatásaival és bántalmazásával. Mint közölték, az elmúlt időszakban húsz alkalommal kellett beavatkozniuk efféle esetek miatt. Mint közzétették, ezután is begyűjtenek minden adatot azokkal az esetekkel kapcsolatban, amikor ok nélkül visznek be, leckéztetnek meg egyetemi hallgatókat.

A szerbiai társadalmi helyzettel foglalkozott tegnapi elemzésében a bécsi Der Standard napilap. Közölte, hogy Szerbiának nemcsak demokráciából van hiánya, hanem az is nagy gondot okoz, hogy társadalma évtizedek óta populizmus által meghatározott és uralt társadalom, s még nagyobb probléma, hogy ezt a jelenlegi hatalom ellen tüntetők sem ismerik fel igazi veszélyforrásként. A napilap közli, hogy a szerb államfő június 28-a után „Szerbia győzelmét” hirdette ki, miközben ellene 140 ezren tüntettek – ez a magatartás teljesen abszurd, hiszen azóta tart az utak, kereszteződések zárlata. Szerbia szombat óta tulajdonképpen vészhelyzetben van – állapította meg a Der Standard.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Belgrádban is szemeteskukákkal zárták le a tüntetők az útkereszteződéseket (Fotó: Beta)