Szerbiában 14 év alatt 430 nő halt meg családon belüli erőszak következtében, az év eleje óta nyolc. Tatjana Macura, a nemek közötti egyenlőségért felelős tárca nélküli miniszter a Szerbiai RTV reggeli műsorában elmondta, hogy a nőknek mindössze három százaléka jelentett erőszakot ebben az időszakban. Macura szerint az újságírók gyakran nem rendelkeznek teljes körű információkkal a nőgyilkosságokról, ezért pontatlan adatokkal tudósítanak, vagy felesleges részleteket közölnek.
– Bár a Belügyminisztérium részéről nincsenek hivatalos információk, a médiának nem kellene találgatnia. A tudósításoknak ösztönözniük kellene más áldozatokat is az erőszak bejelentésére – hangsúlyozta a tárca nélküli miniszter. Szerinte az újságírók a közösségi hálózatokon is átlépik a találgatások határait, például a kragujevaci nőgyilkosság esetével, ami felelőtlen. – Szerbiában 14 év alatt 430 nőt öltek meg, és csak három százalékuk jelentette az erőszakot. Ez riasztó információ, amelyet a médiának közvetítenie kellene az áldozatok jövőbeni védelme érdekében – mondta Macura.
A tárca nélküli miniszter emlékeztetett arra, hogy Szerbiában 2017 óta van hatályban a családon belüli erőszak megelőzéséről szóló törvény. Iva Savić, a Sisak központ munkatársa, amely a fegyverellenőrzéssel foglalkozik Európa ezen részén, megerősítette, hogy a nők többsége családon belüli erőszak következtében halt meg, és lőfegyverrel oltották ki életüket. Állítása szerint az ilyen esetekről a média nem számol be kellőképpen.
– A nőket aránytalanul nagy mértékben fenyegeti a családon belüli erőszak, és a legtöbbjüket lőfegyverrel ölik meg. Nagyon kevés nő jelenti be az erőszakot, és ennek az az oka, hogy nem tudják, számíthatnak-e a rokonok, illetve a társadalom támogatására, nem bíznak az intézményekben, vagy nem tudják, hol kérhetnek segítséget – mondta Savić. Megjegyezte, hogy a médiának a statisztikákkal kellene foglalkoznia, és be kellene mutatnia, hogy az áldozat milyen szakaszokon megy keresztül a családban, és nem az egyes eseteket kellene felhasználnia az erőszak működésének mutatójaként.

Nyitókép: Csupán a nők három százaléka fordul a hatóságokhoz (Fotó: Illusztráció)