2024. szeptember 20., péntek

Növekszik a kiskorú bűnözés

Börtönbüntetést csak kivételes esetben szabhat ki a bíróság

Mind több kiskorút hoznak összefüggésbe büntetendő cselekmény elkövetésével – erről nyilatkozott a Politika napilapnak Nataša Dubak, a Belgrádi Felső Ügyészség kiskorúak bűnözéséért illetékes részleg vezető-helyettese. Szavai szerint az év első hét hónapjában 650 kiskorú ellen tettek bűnvádi feljelentést. Tekintettel a szerbiai büntetőjogi szabályozásra, a legfiatalabb delikvens, aki ellen feljelentést tettek, 14 éves, a legidősebb viszont 18 – emelte ki. Hozzátette, a kiskorúak legtöbbjét lopással, lopás minősített esetével és kábítószer illetéktelen birtoklásával terhelik. Két esetben emberölés gyanújával tettek bűnvádi feljelentést, 24 esetben súlyos testi sértés címén, 71 esetben garázdaság, 35 esetben nemi erőszak, míg egy esetben emberrablás gyanújával – sorolta Dubak. Elmondta, habár a kiskorú gyanúsítottak egy része különösen kegyetlen a vélt bűncselekmény elkövetésekor, az ügyész és a bíró előtt a legtöbben meghunyászkodnak.

– Az, hogy az ügyészség milyen büntetést javasol, elsősorban a gyanúsított családi körülményeitől és a bűncselekmény súlyosságától függ. Az ügyészség általában a kiskorú fokozott ellenőrzését javasolja, esetleg külön feladatok elvégzését vagy a kiskorú alkalmassá tételét bizonyos foglalkozások végzésére. A fokozott ellenőrzést végezheti a szülő, az örökbefogadó vagy a gyám, de a gyámhatóság is. A kiskorúak elleni büntetőeljárás eltér a felnőttek ellen lefolytatottól, külön eljárási szabályok érvényesek – taglalta Dubak.

A Köztársasági Statisztikai Hivatal kimutatása szerint tavaly 2598 kiskorú ellen tettek bűnvádi feljelentést, az előző évhez képest a növekedés 8 százalékos. Szintén tavaly 1454 kiskorút ítéltek el büntetőeljárásban, 20 százalékkal többet, mint 2022-ben. Börtönbüntetésre 4 kiskorút ítéltek el. A vonatkozó törvény értelmében a bíróságok a következő büntetések valamelyikét mondhatják ki kiskorú elkövető tekintetében: nevelési meghagyás – több ilyent is definiál a törvény –, biztonsági intézkedés – szintén több fajtája van – és börtönbüntetés. Utóbbival kizárólag az a fiatal marasztalható el, aki a bűncselekmény elkövetésekor betöltötte 16. életévét és olyan bűncselekményt követett el, amely vonatkozásában a Büntető Törvénykönyv több mint 5 év fegyházelzárást irányoz elő. Kiskorút legfeljebb 5 év elzárásra lehet ítélni, azzal, hogy kivételes esetekben 5 és 10 év közötti elzárás is kiszabható.