2024. május 6., hétfő

Módosul az önkormányzati választásokról szóló törvény

Minden önkormányzatban havonta lehet követni a választói névjegyzékben történő változásokat

A köztársasági képviselőház többségi szavazattal elfogadta az önkormányzati választásokról szóló törvény módosítását. Az ülésen jelenlevő 197 képviselőből 165-en támogatták a törvénymódosítást, 26-an szavaztak ellene, 2 képviselő pedig tartózkodott. A szavazás napján nem jelent meg a NADA koalíció, vagyis az Új Szerbiai Demokrata Párt és a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom képviselője. Hétfőn, a vita során kiemelték, ők maguk nem is kívánnak részt venni a június 2-ára kiírt választásokban.

A parlamenti hatalmi és ellenzéki pártok április elején tárgyalásokat kezdtek a választási feltételek javításáról, illetve az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) megfigyelői által, a december 17-én megtartott választások kapcsán megfogalmazott ajánlásokról. A konzultáció első napján az ellenzéki pártok egy része három követelést nyújtott be a hatalmi párthoz, amelyben mindenekelőtt követelték, hogy a választói névjegyzék revíziója céljából alakuljon meg egy bizottság, kérték továbbá, hogy a közszolgálati média egyforma elbírálásban részesítse a kampányban résztvevő pártokat, illetve kérték, hogy a belgrádi megismételt választásokat a többi önkormányzati választással egyidejűleg tartsák meg, hogy ezáltal el tudják kerülni a választópolgárok tervezett migrációját. Azzal vádolta meg ugyanis az ellenzék a hatalmi pártot a decemberi választások után, hogy más városokból, sőt a határon kívülről is szavazópolgárokat szállíttatott Belgrádba, hamis címre bejelentve őket, csakhogy jobb választási eredményt tudjon elérni.

 

Ana Brnabić, a köztársasági képviselőház elnöke április 3-án a konzultációk és követelések ellenére, az alkotmányra és a jogszabályokra hivatkozva június 2-ára írta ki a belgrádi önkormányzati választásokat. Az ezt követő két hétben úgy tűnt nem tudnak majd közös nevezőre jutni az ellenzékkel, de végül Aleksandar Vučić államfővel folytatott egyeztetést követően megszületett a döntés, június 2-ára írják ki azokban az önkormányzatokban is a helyhatósági választást, ahol korábban júliusban és augusztusban tervezték azt megejteni. Az önkormányzati választásokról szóló törvény módosítása – amit a hatalmi pártok az ellenzéki pártokkal közösen nyújtott be –, is éppen ezt szolgálta. A módosítás hatályba lépése után ugyanis a mandátum lejárta előtt 150 nappal korábban ki lehet írni az új választásokat az eddigi 120 nap helyett és a választások kiírása, valamint a voksolás napja között legalább 30 és legfeljebb 60 nap telhet el.

A parlament a tegnapi ülésen megszavazta azt is, hogy az új jogszabályok értelmében a Hivatalos Közlönyben való megjelenést követően nem kell kivárni a 8 napot, hanem azonnal hatályba lép. Ez azt jelenti, hogy Ana Brnabić házelnök is kiírhatja a helyhatósági választásokat azokban az önkormányzatokban, ahol decemberben ez nem történt meg. A törvénymódosítást azonban a jogszabályok szerint az államfőnek is paragrafálnia kell, amire csak azután kerülhet sor, miután Aleksandar Vučić befejezi külföldi útját.

A parlament bejelentése szerint a választási feltételek javítását szolgáló konzultációk még tegnap folytatódtak. A hatalmi és ellenzéki parlamenti pártok megállapodása szerint havonta teszik közzé majd a választópolgárok számát, és ezzel mindenki, a lakosság is figyelemmel tudja követni az adott önkormányzatban a választói névjegyzékben történő változásokat.

Nyitókép: Beta