2024. április 29., hétfő

Egy napon legyenek a választások!

Az ellenzéki pártok benyújtották beadványaikat a választási feltételek módosításaira – A jövő héten újabb egyeztetés

A köztársasági képviselőház képviselői csoportjai tegnap, azaz péntek délig adhatták át az ODIHR-ajánlások alkalmazásával kapcsolatos munkát érintő javaslataikat, illetve jelölhették ki azt a személyt, akit delegálnak a választói névjegyzék revíziójával és ellenőrzésével megbízott bizottságba. A Szerbia az erőszak ellen koalíció köré tömörülő ellenzéki pártok egységes dokumentumot adtak át, amelyben többek között azt emelték ki, hogy a hatalom szüntesse be az április 3-án megkezdett választási folyamatokat, hogy a jogszabályok módosítása után ugyanazon a napon tudják megtartani minden önkormányzatban, Belgrádban is a helyhatósági választásokat.

Ana Brnabić házelnök csütörtökön a december 17-én megtartott választások kapcsán az ODIHR, vagyis az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala megfigyelői által készített ajánlásainak megvitatására újabb konzultációt hívott össze. Ez a megbeszélés azzal zárult, hogy az ellenzéki képviselők egy része kivonult az ülésteremből, mondván, hogy a hatalom csak látszattevékenységet folytat, ám valójában nem tesz semmit a választási feltételek javítása érdekében. Azt kérték, hogy a június 2-ára kiírt választásokat a hatalom tegye át másik időpontra, addig pedig tegyenek meg mindent azért, hogy igazságos és demokratikus választásokra kerülhessen sor. A házelnök tiszteletlennek nevezte az ellenzék kivonulását, ugyanis az ülésen megfigyelőként jelen volt több nagykövet és civil szervezet is. Ekkor jelentette be, hogy az ellenzéktől javaslatokat vár az ODIHR-ajánlások implementációját érintő munka tempója kapcsán, de nyomatékosította, hogy a belgrádi megismételt választások nem lehet vita témája, azt ő már kiírta. A házelnök mondatait megerősítve a parlament főtitkára, Srđan Smiljanić egy külön levélben szólította fel erre a képviselői csoportokat. Ugyanebben a levélben ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a civil szervezetek által az ajánlások kapcsán megfogalmazott észrevételeket beépítik a napirenden szereplő törvényjavaslatok munkaváltozatába, hogy a konzultáció jövő heti újabb fordulója után ezek a törvények már parlamenti eljárásba kerülhessenek.

A Zöld Baloldali Front és a Szerbia az erőszak ellen koalíciója által alkotta pártoknak a köztársasági képviselőházhoz elküldött beadványban prioritásként az április 3-án kiírt választási folyamatok beszüntetését követelik, továbbá azok a jogszabályok módosításának az előkészítését, amelyek lehetővé teszik az ODIHR-ajánlások végrehajtását. Vagyis egy olyan parlamenti munkacsoport létrehozását kérik, amelyben helyet kapnak a hatalmi pártok és az ellenzék is, de természetesen a civil szervezetek (CRTA, CeSID i Transparentnost Srbija) is. Együtt dolgoznak ki olyan törvényjavaslatokat, amelyek minden ODIHR-ajánlásnak eleget tesznek majd, különösképpen az 1, 4, 5, 6, 7, 18, 19 és a 21-es számúnak, ehhez viszont módosítani kell a parlamenti képviselőkről szóló, az önkormányzati választásokról szóló, a választói névjegyzékről szóló törvényt, a lakcímet és tartózkodási helyet szabályozó törvényt, a korrupcióellenes, a pártok finanszírozását szabályozó és az alkotmánybíróságot szabályozó törvényt. Az ellenzék dokumentuma szerint a döntéseket többségi szavazattal hozza meg a munkacsoport, a törvénytervezetek kidolgozására pedig annak megalakulásukat követően 3 hét áll rendelkezésre. Megjelölik a további lépéseket, a törvényjavaslatokról szóló közmeghallgatást, illetve a parlamenti eljárásba kerülés transzparens folyamatát is.

Az ellenzék követeli azt is, hogy szülessen megállapodás arról is, hogy minden az idén tervezett önkormányzati választást ugyanazon a napon tartsanak meg, beleértve a belgrádit is.

Ami pedig a parlamenti bizottság megalakulását illeti – amely a választói névjegyzék revízióját végezné –, megjegyzik, hogy először azokat a jogszabályokat kell megteremteni, amelyek ennek a bizottságnak a megalakítását teszik lehetővé. Követelik, hogy ebben a bizottságban a hatalom és az ellenzék mellett kapjanak helyett a civil szervezetek is.

Külön kitételeket fogalmaztak meg a választói névjegyzék revíziójával megbízott bizottsággal kapcsolatban is, egyrészt követelik, hogy ez a bizottság felügyeleti joggal rendelkezzen a névjegyzék felett a választás idején, hogy az arra felhatalmazottak hozzáférhessenek a névjegyzék elektronikus adatbázisához, azzal, hogy folyamatosan közzétennék azoknak a személyeknek a nevét, akik hozzáférnek ehhez az adatbázishoz. Kérik, hogy a névjegyzék revízióját terepi ellenőrzés is kövesse.

Nyitókép: Ana Brnabić házelnök (középen) a csütörtöki konzultáción (Fotó: Beta)