2024. április 29., hétfő

Kinek kedvezne a választások bojkottja?

A politikai elemzők szerint a helyhatósági választások dátuma kapcsán még elképzelhető a kompromisszum

Egyelőre kérdéses, ki és milyen formában indul a megismételt belgrádi önkormányzati választásokon. Az ellenzék azt várja el a hatalmi pártoktól, hogy a voksolásra csak az után kerüljön sor, ha ehhez megteremetődnek az egyenlő feltételek, a hatalmi pártok pedig a törvény előírásaira hivatkozva nem hajlandóak további kedvezményeket adni az ellenzéknek. Ennek ellenére a szakemberek szerint még van esélyük közös nevezőre jutni.

Miután Ana Brnabić, a köztársasági képviselőház elnöke a parlamenti pártokat, hatalmi és ellenzéki képviselői csoportokat konzultációra hívta, hogy megvitassák az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) megfigyelő missziójának a december 17-ei választásokról készült jelentésében a választások körülményeinek javítása céljából megfogalmazott ajánlásokat, és nem sikerült megállapodni, április 3-án június 2-ára írta ki a belgrádi választásokat. Az ellenzék már akkor bejelentette a választások bojkottját, illetve a voksolás ellehetetlenítését. Attól tartanak ugyanis, hogy a választók újabb „migrációjára” kerül sor, hogy a hatalmi párt jól szerepelhessen a választásokon. Követelik, hogy lex specialis meghozatalával a hatalmi koalíció őszre halassza a helyhatósági választásokat, hogy addig eleget tudjanak tenni az ODHIR ajánlásainak. A hatalom azonban ezt a követelést elvetette.

A Biztonságért és Demokráciáért Fórum (Forum za bezbednost is demokratiju – FBD) szerint a belgrádi választások újbóli kihirdetése az ODIHR ajánlásainak végrehajtása nélkül a politikai válság elmélyüléséhez vezethet. A FBD közleménye arra figyelmeztet, hogy a választási folyamat javítását célzó ajánlások figyelmen kívül hagyása úgy is értelmezhető, hogy a hatalmi többség lemond az ország euroatlanti integrációjának folytatásáról és hátat fordít az ebben a folyamatban politikailag legfontosabb partnereinek.

Dušan Vučićević, a Politikai Tudományok Karának professzora az N1 televíziónak nyilatkozva azt mondta, nem számít szabad és tisztességes választásokra. Ha az ellenzék változtatni akar a választási feltételeken, egyelőtlen megmérettetésben kell győznie. Szerinte az, hogy a hatalmi struktúra még nem kezdett intenzív kampányba, csak arra utalhat, hogy még mindig gondolkodik azon, hogy a helyhatósági választásokat minden önkormányzatban ugyanazon a napon tartsák meg. Vučićević szerint a külső „nyomás” miatt haladóknak is fontos, hogy az ellenzék részt vegyen a választásokon. Szerinte az ellenzék bojkott-álláspontja elhamarkodott volt, ki kell várni a helyzet alakulását és csak az után dönteni. Az ellenzék a decemberi választásokon egyes önkormányzatokban nagyon szép eredményt ért el, s ezt az alkalmat nem lenne szabad elszalasztaniuk – hangsúlyozta.

Bojan Klačar, a CeSID végrehajtó izgatója szerint a választások bojkottja hátrányosan érintheti nemcsak az ellenzéket, hanem a hatalmi pártokat is, ezért szerinte a kompromisszumos megoldásra van még esély. A belgrádi választások bojkottja rontana a hatalmi párt külföldi reputációján, az ellenzék pedig maga alatt vágná el a fát, hiszen lemondana azokról az önkormányzatokról (Belgrádot is beleértve), amelyekben fölénybe kerülhet a megméretettésen.