2024. április 29., hétfő

Belgádban ellenzék nélkül?

Nem jutottak közös nevezőre a hatalmi és az ellenzéki pártok – Brnabić június 2-ára írta ki a belgrádi önkormányzati választásokat

A hétfőre összehívott parlamenti kollégiumi ülés, amelyen a képviselői csoportok vezetői a választási feltételek javításáról folytattak vitát, szerdán folytatódott, majd eredménytelenül zárult, ugyanis a hatalmi és ellenzéki pártok nem tudtak közös nevezőre jutni mindenekelőtt abban, hogy a több mint 80 önkormányzatban várható helyhatósági választásokat mindenhol egyazon a napon tartsák meg. Mivel a hatalom ezt a követelést nem fogadta el, az ellenzéki pártok bejelentették a belgrádi választások bojkottját.

Ana Brnabić, a köztársasági képviselőház elnöke azért hívta össze a pártok képviselőit, azaz a frakciók vezetőit, hogy az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) megfigyelő missziójának a december 17-én tartott választások kapcsán készült jelentésében foglalt ajánlásokat megvitassák, és a helyhatósági választásokhoz jobb körülményeket teremtsenek minden résztvevő számára. Az ellenzéki pártok már hétfőn három követelést nyújtottak be, egyrészt független bizottság létrehozását kérték a választói névjegyzék átvilágítására, valamint a közszolgálati médiában való egyenrangú részvételt. E két követelésüket a hatalmi pártok alapjában véve elfogadták, abban azonban hétfőn és tegnap sem tudtak megállapodni, hogy a helyhatósági választásokat mindenhol egy időben tartsák meg. Brnabić már korábban is jelezte, hogy az ellenzék ezen követelése az alkotmány és a demokratikus elvek ellen vét, hiszen egyeseknek indokolatlanul meghosszabbítaná, másoknak pedig lerövidítené a mandátumát. Kiemelte, a decemberi választásokkal is az ellenzék kérésének tettek eleget abban, hogy előrehozott választások lesznek. Brnabić a tegnapi tárgyalást követően azt mondta, az ellenzék ultimátumokat szabott, ám a politikai életben az ultimátumok elfogadhatatlanok. Szavai szerint az ellenzék mintha alibit keresne arra, hogy ne vegyen részt a belgrádi választásokon. Először októberre kérte a helyhatósági választásokat, most júniusra, ám ő nem kívánja megszegni a törvény előírásait – szögezte le a házelnök. Tegnap délután június 2-ára írta ki a belgrádi önkormányzati választásokat.

Radomir Lazović, a Zöld-Baloldali Front társelnöke a tárgyalás után azt mondta, a hatalmi pártok nemcsak hogy elvetették a belgrádi és más önkormányzati választás azonos időben való lebonyolításának lehetőségét, hanem a tanácskozásra készült dokumentumokból is azt lehet kiolvasni, hogy az ODHIR-ajánlásokat sem kívánják betartani. Szerinte enélkül nem lehet igazságos választásokat tartani. Elmondta, a megalakuló bizottság hatásköreit korlátozni kívánják, az Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testületben (a REM-ben) az új tagok megválasztására pedig csak novemberben kerülhetne sor.

Miroslav Aleksić, a Szerbiai Népi Mozgalom képviselője szerdán arra hívta fel a figyelmet, hogy a hatalmi pártok úgy döntöttek, ellenzék nélkül vesznek részt a belgrádi önkormányzati választásokon, hiszen elvetették a Szerbia a erőszak ellen és a NADA koalíció követeléseit. Szavai szerint az ellenzék egyedüli követelése valójában a választások egy időben történő megtartása volt, a többi az ODHIR ajánlásaihoz kapcsolódik. Április 18-ig módosítani lehetett volna az önkormányzati választásokról szóló törvényt, és ki lehetett volna tolni a kampányidőszakot 120-ról 150 napra.

Marinika Tepić, a Szabadság és Igazságosság Pártjának képviselője szerint a házelnök azt akarja sugallni, hogy az ellenzék bojkottálni fogja a választásokat, de erről szó sincs. Ők azt kérték, hogy minden önkormányzatban június 2-án lehessen voksolni. Hangsúlyozta, hogy éppen azok, aki a jogszabályok védelmében léptek fel, jogi erőszakot követtek el, amikor önkormányzati és tartományi választásokat írtak ki decemberben.

Vojislav Mihailović, a Szerbia Királyság Megújhodási Mozgalom képviselője rámutatott, a hatalom úgy döntött tegnap, hogy nem lesznek demokratikus és igazságos választások az idén, továbbra is a lakosság átköltöztetésével próbálják javítani választási eredményüket. Az ellenzék a választások újbóli elcsalását nem fogja megengedni, így a belgrádi választásokat nemcsak bojkottálják, hanem mindent megtesznek, hogy megakadályozzák megtartásukat.

Nyitókép: Beta