2024. május 9., csütörtök

Új köntösbe bujtatott régi miniszter

Slavica Đukić Dejanovićot javasolják az oktatási tárca élére

Ana Brnabić kormányfő arra szólította fel a köztársasági képviselőház tegnapi, rendkívüli ülésén a képviselőket, szavazzák meg az oktatási minisztérium élére Slavica Đukić Dejanovićot, aki a Szerbiai Szocialista Párt oszlopos tagja, és politikai tevékenysége során hét mandátumban volt parlamenti képviselő, a képviselőház elnöke, több alkalommal pedig miniszter.

Az ülésen egyébként számos, gazdaságot, építészetet, szociálisvédelmet, mezőgazdaságot érintő napirendi pontról kezdtek vitát.
Az ellenzéki képviselők arra mutattak rá, hogy az SZSZP tagjai immár 33 éve uralják az ország politikai színterét, és nincs olyan hatalom, amelyben nem vettek részt. Az oktatásban kialakult súlyos problémák is ezekre az évekre nyúlnak vissza. A hatalmi pártok éppen azt hangsúlyozták, hogy jelöltjüket az teszi alkalmassá ennek a nagyon fontos tárcának a vezetésére, hogy kellő tapasztalatot szerzett a családpolitikai tárca, az egészségügyi minisztérium, legutóbb pedig a demográfiáért felelős tárca nélküli minisztérium élén. Slavica Đukić Dejanović párttársát, Branko Ružićot váltja fel ezen a tisztségen, ha a képviselők bizalmat szavaznak neki.

Slavica Đukić Dejanović

Slavica Đukić Dejanović

Az új miniszter megválasztása mellett további 29 napirendi pont között szerepel többek között a 16 évnél fiatalabb (2006. november 21-e után született) gyermekek után járó 10 ezer dináros támogatás kifizetése, a gyermekes családok támogatásáról szóló törvény, több építést érintő törvény, illetve több hitelszerződés is, amivel különböző infrastrukturális projektekre, mint például a Morava-korridor építésére is hitelt vesz fel az állam. Ennek kapcsán az ellenzék azt rótta fel az állam vezetőségének, hogy tovább növeli az így is tetemes államadósságot, mégpedig ezúttal több mint egymilliárd euróval.

Újhelyi Ákos, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője az építési és építéstervezi törvény, illetve a vasúti közlekedést érintő törvények kapcsán szólalt fel. Rámutatott, az építési törvényt, ami 2009 óta van hatályban, 15 alkalommal módosították. Legutóbb 2014-ben, ennek köszönhetően egyszerűbbé vált az építési engedélyek kiadása. Így 2015-ben 10438, 2021-ben pedig már 30177 építési engedélyt adtak ki az illetékes szervek. Ennek a törvénymódosításnak köszönhetők a nagyberuházások is, mint a Belgrád–Budapest vasútvonal építése, de a stratégiai jelentőségű Szabadka–Szeged, illetve Szabadka–Baja vasútvonal kiépítése is lehetővé teszi, hogy Szabadka váljon Belgrád után a legfontosabb vasúti csomóponttá. Elmondta, nagy közműhálózati beruházásokat követelt meg a Tiszta Szerbia országos projektum, aminek köszönhetően Szabadkán, Zomborban, Adán, Mitrovicán, Moholon, Törökbecsén, Inđiján és Újvidéken infrastrukturális munkálatok kezdődtek. Szabadkán 110 kilométerrel bővül a szennyvízhálózat, egy-egy víztisztító épül Csantavéren és Bajmokon. Hozzátette, a VMSZ és az SZHP koalíciós szerződése alapján mindent megtesznek azért, hogy kiépüljön vagy befejeződjenek a víztisztító munkálatai Kishegyesen, Szenttamáson, Szivácon, Antalfalván, Torontálvásárhelyen, valamint Magyarkanizsán, illetve új vízgyár épüljön Nagykikindán és Nagybecskereken, illetve Törökkanizsán, Zentán, Adán, Óbecsén és Csókán.

Újhelyi kiemelte, az új törvénymódosítás csak újabb könnyítéseket hoz, hiszen elektronikus úton történik majd az építési engedélyek kiadása, a befektetőt pedig a törvény ezúttal kötelezni fogja arra, hogy a munkálatok során keletkezett károkat megtérítse. Az ingatlantulajdonosokat pedig arra kötelezi, hogy kapcsolódjanak rá a meglévő infrastruktúrára: vízhálózatra, szennyvízhálózatra, gázvezetékre, távfűtésre.

Kovács Elvira, a VMSZ képviselője, illetve a parlament eurointgerációs bizottságának tagja felszólalásában arra mutatott rá, hogy a napirenden számos olyan törvénymódosítás szerepel, ami az Európai Unió jogszabályaival történő összehangolást jelenti. Elmondta ugyanakkor, hogy készül az Európai Bizottság legújabb országjelentése, amihez az ország nagy reményeket fűz. Szerbia kész a hármas tárgyalási klaszter megnyitására, de decemberben lesz két éve, hogy az EU nem nyitott új tárgyalási fejezetet az országgal, miközben minden utasításnak, ajánlásnak igyekszik eleget tenni. Ezek a törvénymódosítások is ezt a célt szolgálják.