2025. július 16., szerda

Nem beszámítható a csetnik vajda

Nem fognak felelni tetteikért a niši polgárokat fenyegető szélsőségesek

A niši Alapfokú Bíróság a bűnvádi eljárás felfüggesztése mellett döntött Branislav Vakić csetnik vajda esetében, aki 2017-ben egy háborúellenes dokumentumfilm vetítését lehetetlenítette el fenyegetéseivel a niši Média- és Reformközpont épületében – hívta fel a figyelmet a bíróság döntésére a Vajdasági Tényfeltáró-Elemző Központ (VOICE). Mint hozzátette, a bíróság azzal indokolta a határozatát, hogy Vakić lelki beteg, pszichiátriai kezelésen van a kórházban, s nem képes arra, hogy kövesse az ellene indított per folyamatát.

A VOICE arra emlékeztetett, hogy 2017-ben, Az albán nők a mi nővéreink! című film promócióján sértegette a jelenlévőket csetnik öltözéket viselve, jelképeket mutogatva, a társaságában lévő fiatalok pedig azzal fenyegetőztek, hogy ismerik az államfő testőreit, akik „tudják, hogyan kell elbánni az újságírókkal”. Vakić azt üvöltözte, hogy mindenki hagyja el a termet, mert hamarosan megjönnek az Obraz szélsőjobboldali szervezet tagjai, továbbá még ötven „embereket mészárló” személy, akik nem hagynak épen a helyszínen senkit. Hamarosan kövekkel is megdobálták a központ ablakait a beszámolók szerint.

A jelenlévők azt kifogásolták, hogy a rendőrök nem intézkedtek hatékonyabban, sőt nyugtatgatták a fenyegetőzőt azzal érvelve, hogy ne erőltesse túl magát, elvégre egészségügyi gondokkal küzd. Ultranacionalisták egy csoportja továbbra is akadályozta a vendégek nyugalmát, a filmvetítést végül az incidensek sorozata miatt el is halasztották a szervezők. A helyszínen többen felismerték a Srbske časti szélsőjobboldali mozgalom vezetőjét is. Vakić a történtek után a Facebook közösségi hálózaton dicsekedett azzal, hogy mennyire hallgattak rá a rendőrök, s lényegében mindent úgy tettek, ahogyan ő diktálta, így el is hagyta a termet mindenki.

A szóban forgó díjazott filmalkotás Koszovó és Szerbia viszonyát elemzi, rámutat a történelmi tényekre, és annak fényében vetíti előre a jövő kapcsolatrendszerét. A VOICE most emlékeztetett arra, hogy Vakićnak már korábban is akadtak gondjai a hatóságokkal, illetéktelen fegyvercsempészet miatt kapott feltételes börtönbüntetést. Családon belüli erőszak miatt 100 ezer dináros büntetéssel sújtották.

A Szerb Csetnik Mozgalom alelnökévé választották 1991-ben – áll a közösségi hálózaton. A Szerb Radikális Párt tagja volt, politikai tisztségeket is betöltött. Részt vett a kilencvenes évek háborús eseményeiben, 1993-ban Vojislav Šešelj jóváhagyásával ütötték csetnik vajdává. Sandžaki információk szerint Hercegovinában rablással, a bosnyák lakosság tulajdonának Szerbiába juttatásával és értékesítésével foglalkozott, mostari rendszámú terepjárókat értékesített itthon.

A tényfeltáró központ megállapította, hogy kevés esélyt lát arra, hogy Vakić és csetnik társai valaha is felelni fognak a tetteikért, megfélemlítéseikért, fenyegetéseikért.

Magyar ember Magyar Szót érdemel