Az orosz védelmi minisztérium ma megerősítette, s a belgrádi média is beszámolt arról, hogy először vesznek részt külföldi hadgyakorlaton Sz–400-as orosz légvédelmi ütegek és Pancir–Sz típusú önjáró légvédelmi harcjárművek, miután a harci gépek sikeresen megérkeztek Szerbiába. A fegyverrendszerek katonai szállító repülőgépekkel érkeztek – értesült a Sputnik hírportál az orosz minisztériumhoz közel álló forrásokból. A légvédelmi rendszert Batajnicára szállították, részben ott, részben pedig a Pasuljanske livade gyakorlótéren „vetik be” azokat egy közös hadgyakorlatnak, a Szláv Pajzs 2019 névre keresztelt katonai művelet második fázisának keretében. A dél-oroszországi Asztrahán megyében tartották meg korábban az első részét a közös gyakorlatnak, a mostani október 29-én ér véget.

Légvédelmi ütegek a Pasuljanske livade gyakorlótéren. A Szláv Pajzs 2019 fedőnevű szerb–orosz közös hadgyakorlaton tesztelik majd őket (Fotó: Beta)
A taktikai gyakorlatban természetesen részt vesz a Szerbiai Katonaság légvédelmi egysége is. Az orosz hírforrás arról számolt be, hogy a gyakorlat során egy szerb–orosz légvédelmi kontingens kötelékében védik majd a térség légterét, s az esetleges célpontok észlelése, nyomon követése, azonosítása és megsemmisítése lesz a feladatuk.
A közös katonai művelet célja az orosz és szerb légvédelem együttműködésének a fejlesztése, a légelhárítási módszerek alkalmazásának gyakorlása. Az orosz–szerb gyakorlat során felkészítik a hazai egységeket az esetleges ellenséges célpontok felderítésére, követésére és megsemmisítésére. A batajnicai és Pasuljanske livade térségében végzett gyakorlatokért Tiosav Janković tábornok a felelős. Az orosz légvédelmi rendszer mellett a szerb légelhárítás fegyverzetét is tesztelik.
Mint ismeretes, az orosz légvédelem alapját jelentő Sz–400 Triumf rakétarendszert a kilencvenes években fejlesztették ki, 2012-ben rendszeresítették az orosz hadseregben. Minden korszerű légi és űrbéli támadás elhárítására képes több száz kilométeres távolságból. A Pancir–Sz önjáró légvédelmi harcjárműt rövid és közepes hatótávolságú légvédelmi rakétákkal, illetve légvédelmi ágyúval szerelték fel, s a gyalogsági, páncélos és légvédelmi erők védelme a feladata alacsonyan támadó repülőgépek, helikopterek és manőverező robotrepülőgépek elleni akciók során.
