2024. április 30., kedd

Jövőre elektronikus anyakönyvi kivonat a konzulátusokon

Az állam az elkövetkező három évben 1272 új felügyelőt alkalmaz majd

Hamarosan a külföldön élő és dolgozó szerbiai állampolgárok is alkalmazhatják majd az e-közigazgatás előnyeit. Ennek kapcsán tartott megbeszélést tegnap Branko Ružić államigazgatási és helyi önkormányzatokkal megbízott miniszter Szerbia legújabban kinevezett konzuljaival.
Mint ahogy az államigazgatási minisztérium közleményében kiemelték, a jövőben az ország diplomáciai-konzuli képviselete az anyakönyvi kivonatok adatait egyenesen az anyakönyvi kivonatok regiszterébe táplálja be, így a külföldi képviseletek is elektronikus úton közvetlen összeköttetésbe kerülnek a nyilvántartással.

A miniszter kiemelte, az elektronikus összeköttetés lehetőséget nyújt majd a konzuli osztályoknak arra, hogy elküldjék a szerbiai illetékes szerveknek a külföldön élő állampolgárok gyermekeinek születési, házasságkötési, vagy elhalálozási adatait. Míg azoknak, akiknek szükségük van az anyakönyvi kivonatok bármelyikére, a külföldi képviseletek is kiadhatják a szükséges dokumentumokat.

Ružić kiemelte, a digitalizálással a kormány elsődleges célja, hogy felgyorsítsa és olcsóbbá tegye a polgárok számára az ügyintézést, függetlenül attól, hogy az ország területén, vagy külföldön szorulnak ilyen intézkedésekre.

Bejelentette ugyanakkor, hogy minisztériuma a külügyminisztériummal közösen dolgozik majd a diplomáciai-konzuli osztályok felkészítésén és tájékoztatásán, hogy 2020. január 1-jétől minden polgár számára elérhető legyen az anyakönyvi kivonatok nyilvántartása.

JANUÁRTÓL FIZETÉSI OSZTÁLYOK?

Branko Ružić bejelentése szerint a minisztérium újra tárgyalóasztalhoz ül a szakszervezetek képviselőivel, hogy a fizetési osztályok kapcsán egyeztessenek, hiszen szavai szerint az új fizetési osztályokat a közszférában dolgozók számára már a következő évtől be szeretnék vezetni.

– Az idei évet arra használjuk ki, hogy a szakszervezetekkel elkezdjük a tárgyalások újabb ciklusát. Meghívtuk képviselőiket, hogy a kormánnyal, valamint az illetékes minisztériumokkal közösen finomítsunk az előírásokon, hogy a fizetési osztályok rendszerét alkalmazni tudjuk – nyilatkozta Ružić az újságíróknak. Hozzátette: – Közel álltunk ahhoz, hogy már 2019. január 1-jétől bevezessük a fizetések elszámolásának új rendszerét, amely alapján értékelhetjük a közszolgálatokban dolgozók munkáját, de – tette hozzá – utolsó lépésként meg kell vizsgálni, hogy az új rendszer bevezetése miként hat majd az állami költségvetésre.

HATÉKONYABB FELÜGYELŐSÉG A CÉL

A miniszter bejelentette azt is, hogy hamarosan 1272 új felügyelő felvételére nyílik lehetőség, vagyis az elkövetkező három évben tervszerűen, meghatározott időszakokban bővítik majd a felügyelőségek káderállományát.

Ružić az újságíróknak utalt arra, hogy ma két és félszer kevesebb felügyelő dolgozik az ország területén, mint ahányra szükség lenne, illetve mint ahány az EU országaiban átlagban dolgozik. Hozzátette, sajnos a felügyelők a munkájukért nem kapnak megfelelő fizetést, miközben nehezített körülmények között végzik munkájukat. Rámutatott, az új felügyelők foglalkoztatása nem fog megterhelést jelenteni az állami költségvetés számára, hiszen a hatékony munkával csak növelhetik a költségvetés bevételét. Így, szavai szerint jelentősen nagyobb összegeket különítenek el a felügyelőség felszereltségének bővítésére.

– Lehetőséget adtunk arra, hogy teljesítményükkel összhangban 20 százalékkal növelhessék a fizetésüket. A két, vagy három héttel ezelőtt született kormánydöntés értelmében lehetőség nyílt arra is, hogy azok a köztársasági felügyelők, akik eleget tesznek minden törvényes előírásnak, önálló tanácsadókká váljanak, ezzel pedig fizetésük 60-70 ezer dinárra nőhet – mondta Ružić.