2024. április 30., kedd

Tiszta vizet a kanálisba!

Megtisztítják a Bácskai-Nagy-csatorna legszennyezettebb részét
Szivattyúzzák az iszapot a csatornából

Szivattyúzzák az iszapot a csatornából

Környezetvédelmi szempontból Európa egyik legsötétebb pontjaként jelölik Verbászt és a Bácskai-Nagy-csatorna város melletti szakaszát. Itt áramlik be ugyanis a vízfolyamba a verbászi, kúlai és a cservenkai ipari szennyezés és a kommunális szennyvíz. Becslések szerint több mint 400 ezer köbméter ipari szennyet kellene innen eltávolítani ahhoz, hogy lekerüljünk a sötét foltok térképéről. Az Európai Unió biztosította a pénzt, ennek köszönhetően megoldást nyerhet a készülő környezetvédelmi terv megvalósítása.

A csatorna megtisztítására irányuló projektumot az EU által finanszírozott PPF 8 (Programme for Prosperity and Fairness) program alapján készítik elő, amelyről júniusban írtak alá szándéknyilatkozatot az EU, az eurointegrációs, a környezetvédelmi minisztérium, a tartományi környezetvédelmi titkárság, valamint Verbász község képviselői.

Csütörtökön a Tartományi Képviselőház Zöld Parlamenti Csoportja a Vajdaság Vizei Közvállalat szakembereivel együtt megtekintette a Bácskai-Nagy-csatorna több szakaszát. Branislava Jeftić, a parlamenti csoport elnöke elmondta, hogy közös erőfeszítések révén hatás érhető el a környezettudatosság terén és a szennyezettség elleni küzdelemben.

A 118 kilométer hosszú csatorna Verbász körüli része közönséges szennycsatornára hasonlít, amelynek vize a Tiszába majd pedig a Dunába árasztja a káros anyagokat. A mára mindössze két–három méter széles kanális nagyobb részét eltömte a szennyezett iszap és benőtte a nád. A 6 kilométeres szakasz szennyezettsége az első 3 kilométeren a legveszélyesebb, bővelkedik nehézfémekben, olajszármazékokban, ammóniában és egyéb egészségre káros anyagokban, mondta Stevan Ilinčić, a Vode Vojvodine Vízgazdálkodási Közvállalat igazgató-helyettese.

Igor Kolaković, a DTD közvállalat hidraulikusrendszer-karbantartási szolgálatának a vezetője elmagyarázta, hogy a csatornatisztítási projektum nem új keletű. A Vajdaság Vizei Közvállalat 2015-ben készítette el az első projektumot, amely magában foglalja a veszélyes anyagokat tartalmazó iszap ártalmatlanításának mikéntjét, a tisztítási technológia meghatározását, valamint a földterület felhasználásának módját az eljárás befejeztével.

– A munkálatok megkezdése előtt át kell irányítanunk a környező településekből származó szennyvizet a kanálisból a központi víztisztítóba, amelynek építési munkálatai befejeződtek és hamarosan üzembe helyezik. A legszennyezettebb szakasz megtisztításának első lépése a verbászi csomópont mindkét irányú lezárásával kezdődne annak érdekében, hogy a kanális természetes úton kiszáradjon. A tervezet alapján körülbelül egytől három évig terjedő időszak szükséges ahhoz, hogy száraz terület alakuljon ki. A folyam-megszakítás számos következményekkel járhat, amely kihathat a környező élővilágra is. A kiszáradt, porrá alakult vegyi anyagokkal szennyezett iszap a szél által a lakosság egészségét is veszélyeztetné. Ezért a projektum keretén belül felmérik a környezetvédelmi feltételeket is, amelyek a folyamat kapcsán felmerülhetnek.

Az évtizedek során felhalmozódott veszélyes üledék elszállításának kérdésében még nem született ideális megoldás.

– A tervek szerint az iszappal együtt kikerülő vegyi anyagot egy ideiglenes hulladéklerakó területre helyeznénk ki. A hulladéklerakónak olyannak kell lennie, amely nem ereszti át a vizet, ezt a funkciót egy téglagyár után hátramaradt agyagos föld megfelelőképpen betöltheti. Az üledéket a remedáció során átalakítják, hogy a veszélyes üledékből veszélytelen legyen. Még nem döntötték el az illetékesek, hogy pontosan mi legyen a sorsa a veszélyes anyagnak, hogy pontosan hová kerüljön feldolgozásra. Erről és a további kérdésekről július folyamán hoznak döntést – emelte ki Igor Kolaković.

A projektum során végzett vizsgálatok alapján kiderült, hogy a verbászi szakaszt érintően kilencven százalékos a szennyezettség, ezért az összes üledéknek átdolgozásra kell kerülnie. A kanális megtisztításáról szóló projektum értéke 27 millió euró.

A kissztapári–zombori csatornából tavaly mintegy 150 000 tonna iszapot távolítottak el, kialakították a csatornafelügyeleti utat és elvégezték a Bezdán 2 szivattyúállomás felújítását is. A mederkotrással az eredeti, a tervrajz szerinti állapotába állították vissza a csatornának ezt a szakaszát.

A csatorna Verbász–Bezdán közötti részén 2014-ben kezdődött a 36 kilométeres szakasz felújítása, amely során a természetes törmeléktől tisztították meg a vizet.

– Az itt keletkezett üledék nem volt szennyezett, teljes mértékben természetes lerakódás volt jelen, amely az élővilágból származott, főként a Duna vize által hozott üledék volt jelen e részen. Az iszap eltávolításának folyamatát vizsgálat előzte meg, amelyet az Újvidéki Egyetem Természettudományi Karának laboratóriumában végeztek el. Évente ellenőrizzük a víz összetételét – mesélte a közvállalat szakembere.

Egyfelől az öntözőrendszerek kihasználása másfelől a csatorna rekreációs rendeltetésének jobbítása volt a cél.

– A kanális szélén lévő nádnak védelmi szerepe van, amely megakadályozza a csatorna lejtőjén az eróziót. A csatorna mellett nem létezett semmilyen járható út, amely fontos volt a kanális karbantartásához. Ezért előbb a vegetáció megtisztítását végeztük el ahhoz, hogy hozzáférjünk a vízhez – tette közzé Kolaković.

Mindeddig összesen 250 millió dinárt fordítottak a munkálatokra. Mintegy 40 évig semmilyen komolyabb beruházás nem történt e szakasz felújításán.