2024. május 19., vasárnap

Még néhány napig lehet csak regisztrálni

Aki élni szeretne magyarországi választójogával, kérnie kell felvételét a névjegyzékre

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező kettős állampolgárok most először vehetnek rész európai parlamenti választásokon, amelyeket Magyarországon május 26-ára írtak ki. A választójog a magyar állampolgárság velejárója, ugyanakkor ahhoz, hogy élhessen vele a külhoni kettős állampolgár, kérnie kell felvételét a központi névjegyzékbe. Ezt a Nemzeti Választási Irodánál tehetik meg az érdeklődők, vagy nyomtatott formában, azaz a választási iroda honlapjáról (valasztas.hu) letölthető űrlap kitöltésével és annak elküldésével a Nemzeti Választási Iroda címére – ami a postai küldemények tekintetében felmerülő késedelmek okán már nem ajánlatos –, vagy a választási iroda felhasználóbarát online felületén (valasztas.hu). A május 26-ai választáson az vehet részt, aki legkésőbb a szavazást megelőző 25. napig, azaz május 2. napján 16 óráig benyújtja regisztrációs kérelmét.

Dr. Babity János, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulja korábban lapunknak nyilatkozva elmondta, amennyiben valaki korábban már regisztrált az előző – magyarországi – választások alkalmával, és a magyar lakcímnyilvántartás adatai szerint lakóhelye az EU területén kívül van, akkor ezúttal nincs teendője, automatikusan felkerül a levélben szavazók névjegyzékére, a korábbi kérelmében megadott adatokkal. Egy korábbi választási regisztráció tíz évig érvényes, ami megújul, ha valaki a szavazáson részt vesz vagy módosítja az adatait. Amennyiben egy határon túli magyar állampolgár adatai nem szerepelnek a lakcímnyilvántartásban – például nincsen lakcímkártyája –, akkor a külföldi lakóhelyének a címét is meg kell adnia. Ebben az esetben legkésőbb 2019. május 1-jéig kell bejelenteni a magyar lakcímnyilvántartásba az EU területén kívüli külföldi, például szerbiai, címet – emelte ki Babity János.

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező polgárok levélszavazat formájában voksolhatnak. A Nemzeti Választási Iroda a magyarországi lakcímmel nem rendelkező, illetve az EU területén kívüli lakóhelyű, regisztrált magyar választópolgárnak arra a címre küldi meg a szavazási levélcsomagot, amelyet a választópolgár a regisztrációs kérelemben megjelölt. Regisztrációs kérelmében a választópolgár a szavazási levélcsomag személyes átvételét is kérheti, ebben az esetben május 13-a és május 24-e között munkanapokon, munkaidőben, valamint május 26-án 6 és 19 óra között, a kijelölt külképviseleteken – ezek egyike a Szabadkai Főkonzulátus – veheti át a szavazási levélcsomagot, de kizárólag személyesen. A Szabadkai Főkonzulátus meghosszabbított ügyfélfogadással tart nyitva az alábbi időszakban: május 13-a és 24-e között munkanapokon 6–22 óráig, május 18-án, valamint május 25-én, szombaton, szintén 6–22 óráig. 

Pásztor István, a VMSZ elnöke szerdai, a kétnyelvű anyakönyvi kivonatok tekintetében elért eredmények kapcsán összehívott sajtótájékoztatón újságírói kérdésre válaszolva az EP-választások témájára is kitért, sikeresként értékelve a Mindannyian! jelszóval megszervezett kampány első két és fél hetét.

Értékelése szerint a szavazási levélcsomagok május elején érkeznek meg Vajdaságba. A VMSZ elnöke reményét fejezte ki, hogy a Szerbiai Postaforgalmi Közvállalatban jellemző működésbeli nehézségek nem lehetetlenítik el a folyamatot.

– Mi a magunk részéről arra készülünk, hogy hozzájáruljunk a folyamat gördülékenységéhez. Tervünk, hogy segítsünk az embereknek az igazoló ív – ami nem a szavazólap, hanem az identifikációs lap – kitöltésében, valamint, ha a szavazók ránk bízzák borítékjaikat, akkor azokat idejében eljuttatjuk a főkonzulátusra, annak érdekében, hogy minél több érvényes szavazatot lehessen begyűjteni – mondta Pásztor István.