2026. május 10., vasárnap

Elindult a tiltakozó felvonulás Belgrádban

Tiltakozó felvonulást szerveztek vasárnap Belgrádban a blokádban lévő felsőoktatási intézmények hallgatói „(Ne) féljetek, még mindig itt vagyunk” mottóval.

A megmozdulás 11 óra 52 perckor kezdődött a Jogi Kar előtt 16 perces csenddel, amellyel az újvidéki vasútállomás előtetőjének leszakadásában elhunyt áldozatok előtt tisztelegtek.

A megemlékezést követően a résztvevők a Műszaki Kar épületénél gyülekeztek, ahol a hallgatók „A diákok győznek” („Studenti pobeđuju”) feliratot nyomtattak pólókra.

Az N1 tudósítója szerint az akció 15 órakor ért véget, ezt követően indult el a tiltakozó menet. A résztvevők a „Pumpaj” jelszót skandálták, miközben elhaladtak a Pionír park, más néven Ćacilend, mellett, ahol hangos zene szólt, amelyre a tüntetők sípokkal és zajkeltéssel válaszoltak. Az N1 riportere arról is beszámolt, hogy úgy tűnt, a belügyminisztérium egységei nem biztosítják közvetlenül a mai tiltakozást, a közlekedési rendőrség csupán a Főposta épülete környékén zárta le a forgalmat. Ezzel szemben a rendőrség beavatkozó egységei a Szerb Haladó Párt aktivistáinak gyűlését biztosították a Pionír parkban.

A hallgatók és a polgárok ezt követően a parlament, a Jogi Kar, a Slavija tér és az elnökség épülete felé folytatták menetüket, ahol eredetileg a demonstráció lezárását tervezték. Az N1 nem hivatalos értesülései szerint azonban a megmozdulás végül a Rektori Hivatal előtt ér véget.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Képernyőkép/Instagram