2025. június 7., szombat

Acélos barátsággal a közös jövőbe

Az Egy Övezet Egy Út résztvevői folytattak eszmecserét Belgrádban

A köztársasági kormány és az Övezet-Út Intézet szervezésében Az emberiség közös jövőjének kiépítése címmel ötödik alkalommal tartották meg az Egy Övezet Egy Út kezdeményezéssel összefüggő think tank (agytröszt) konferenciát. Ezen szerbiai és kínai, valamint az Egy Övezet Egy Út, azaz az Új Selyemút kezdeményezés többi országának vezető kutatói vettek részt. A rendezvényen mindenekelőtt annak a kérdésnek a megválaszolására összpontosítottak a résztvevők, hogy milyen stratégiai alapokra támaszkodva célravezető szembesülni a globális kihívásokkal, amelyeket elsősorban a gazdasági és kereskedelmi nyomásgyakorlás gerjeszt.

A konferenciát megnyitó dr. Đuro Macut miniszterelnök a Szerbia és Kína közötti kapcsolatokat méltatta. Szavai szerint Európának ebben a részében Szerbiának sikerült kialakítania a legintenzívebb és legdinamikusabb kapcsolatokat Kínával. A Tanjug hírügynökség összeállítása szerint kifejtette, a kezdeményezés gazdasági, akadémiai és kulturális szempontból is eredményesen segíti a nemzetközi kapcsolatok előrébb vitelét. Rámutatott, az Övezet-Út Intézet bizonyítja, hogy Szerbia kellő komolysággal áll hozzá a szóban forgó kezdeményezéshez, azzal a szándékkal, hogy hozzájáruljon a globális átalakuláshoz, valamint a nemzetközi kapcsolatok tekintetében a megosztottság okozta válságból való kilábaláshoz. Az ehhez hasonló összejövetelek nem kizárólag az eszmecserét segítik, hanem a bizalomépítés, az együttműködés erősítésének, és a jövőkép felvázolásának a terei – emelte ki Macut.

Macut a Szerbia és Kína közötti együttműködés vonatkozásában emlékeztetett arra, hogy tavaly májusban írták alá az átfogó stratégiai partnerség elmélyítéséről, illetve megerősítéséről, valamint Szerbia és Kína közös jövőjének építéséről szóló nyilatkozatot. Azóta több mint 30 projektumot valósítottak meg az infrastruktúra, az ipar, az oktatás és az innovációk terén. Hangsúlyozta, az idén 70 éve annak, hogy létrejött a Szerbia és Kína közötti együttműködés. Arról is beszélt, hogy a nemzetközi közjog tiszteletben tartása tekintetében Kína és Szerbia ugyanazokat az értékeket, elveket tartja fontosnak.

A szabadkereskedelmi megállapodás tavaly július 1-jén lépett hatályba, Szerbia az első olyan állam Európában, amely vámmentesen exportálhat Kínába – hangsúlyozta Macut a Vajdasági Rádió és Televízió hírösszefoglalója szerint. A miniszterelnök szerint ez a több évtizede fenntartott, őszinteségre, jövőbelátásra és acélos barátságra épített stratégia eredménye.

Az Egy Övezet Egy Út kezdeményezés keretében 150 ország és 30 nemzetközi szervezet működik együtt Kínával (Fotó: Beta)

Az Egy Övezet Egy Út kezdeményezés keretében 150 ország és 30 nemzetközi szervezet működik együtt Kínával (Fotó: Beta)

EURÓPÁBAN SZERBIA A KIEMELKEDŐ PARTNER

Li Ming, a Kínai Népköztársaság belgrádi nagykövete köszöntőjében Aleksandar Vučić köztársasági elnöknek és Hszi Csin-ping kínai elnöknek az elmúlt egy évben megejtetett találkozóit, illetve beszélgetéseit vette lajstromba. Elmondta, Kína több tucat országgal állapodott meg a jövő közös építéséről, ugyanakkor ezek sorában Szerbia az első európai állam. A Szerbia és Kína közötti kapcsolatok történelmi csúcson vannak – hangsúlyozta a diplomata. A két államelnök legutóbb Moszkvában találkozott, akkor újabb, a szerb–kínai kapcsolatokat erősíteni hivatott, releváns megállapodások születtek – emelte ki Li Ming. Hozzátette, a Kínai Népköztársaság elnöke Moszkvában pozitívan értékelte a két ország közös jövőjének építéséről szóló nyilatkozat aláírása óta jegyzett eredményeket. Kína és Szerbia a kölcsönös érdekek nyomán és mindkét ország előrehaladásának céljával működik együtt – emelte ki Li Ming. „Tudatában vagyunk a világban végbemenő változásoknak, valamint a hatalmas bizonytalanságnak világszerte” – mondta Li Ming, majd megjegyezte, hogy az izomból való politizálás a szakadék szélének irányába közelíti az emberiséget.

– Az Egy Övezet Egy Út kezdeményezés keretében 150 ország és 30 nemzetközi szervezet működik együtt Kínával. Több mint 200 együttműködési megállapodás íródott alá eddig. A kezdeményezés majdnem egymilliárd dollárnyi beruházást vonzott be, és világszerte több mint 40 millió embernek segített a szegénységből való kilábalásban. Kína aktívan hozzájárul a világbéke megteremtéséhez vezető párbeszéd kialakításához. A hegemónia, az önkény és az erőszak ellen vagyunk. Magas fokú fejlettség és nyitottság révén szándékozunk ellenszegülni a külső bizonytalanságoknak – fogalmazott Li Ming.

Macut és Li Ming szimbolikus táblaleleplezéssel megnyitotta a Harpini Technológiai Intézet Övezet-Út Vezetőfejlesztő Központját az Övezet-Út Intézetben.

KÍNA AZ ELSŐ HELYEN

Jagoda Lazarević bel- és külkereskedelmi miniszter dinamikusnak és folyamatosan fejlődőnek minősítette a Szerbia és Kína közötti gazdasági együttműködést, külön kiemelve a közúti és vasúti infrastrukturális, valamint az energetikai projektumokat. Tavaly Kína volt a legnagyobb külföldi beruházó Szerbiában, ezzel párhuzamosan folyamatosan növekszik az árucsere-forgalom a két ország között – hangsúlyozta Lazarević. Rámutatott, Szerbia kivitele Kínába tavaly minden korábbi rekordot megdöntött.

A legnagyobb zöldmezős beruházás Szerbiában a Linglong projektum – közölte Lazarević, mondva, hogy a kínai beruházásokat Szerbia gazdasági fejlődésének legfontosabb motorjai között tartják számon, hiszen a Zijin Mining révén Szerbia Európa második legnagyobb rézkitermelőjévé avanzsált.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Li Ming mellett foglalt helyet a konferencián dr. Đuro Macut (Fotó: Beta)