2024. május 9., csütörtök

Drágább és ínségesebb időszak vár ránk

Szerbia a szomszéd országokhoz hasonlóan az energiaválság áthidalását tűzte ki prioritásnak

A kormány elegendő energiahordozót biztosít az előttünk álló télre, ám az nem lesz olcsó, éppen ezért oda kell figyelnünk a tudatosabb energiafogyasztásra, takarékoskodásra, jelentette be Zorana Mihajlović energetikai és bányászati miniszter utalva arra, hogy az előttünk álló időszakban az energia drágulásával is számolni kell.

A miniszter asszony a Happy televízión tett vendégszereplése során rámutatott, hogy a Szerbiai Villanygazdaságnak (EPS) idő kell ahhoz, hogy abból az összeomlásból, amivel tavaly decemberben szembesült, kilábaljon.

– Az országnak bizonyos döntéseket kell meghoznia és mindannyiunknak részt kell vállalnia a vállalat szerkezeti átalakításában. Felkészültünk minden forgatókönyvre, ám az már más kérdés, hogy mi mennyibe fog kerülni. Egy a biztos, többé nincs olcsó energia – fogalmazott sejtelmesen Mihajlović, folyamatosan arra utalva, hogy Szerbiát sem kerüli el a világot ért energiaválság.

TAKARÉKOSKODNI A FÖLDGÁZZAL

Az elmúlt napokban több millió köbmétert fogyasztottak el a távfűtőművek a fűtésre, ahelyett hogy az a földgázt a tározóban maradt volna, neheztelt Mihajlović. Hangsúlyozta, sürgősen változtatnunk kell az energiahordozókkal szembeni hozzáállásunkon, ugyanis ma a világban az energia számít a legfontosabb értéknek.

Egyre nagyobb annak veszélye, hogy Szerbia is orosz földgáz nélkül marad, az ország számára a diverzifikációhoz szükséges beruházás, a Bulgárián keresztül történő interkonnekció prioritást élvez. A már folyamatban levő építkezés révén Szerbia már jövőre rákapcsolódhat erre a vezetékre, hogy cseppfolyósított (LNG) földgázt kapjon Görögországon keresztül az Azerbajdzsánhoz tartozó Kaszpi-tengeri forrásokból. Ugyanakkor további gázkapcsolatok kiépítését tervezik Észak-Macedóniával és Romániával is.

A miniszter nem vetette el a megújuló energiaforrások nagyobb mértékű bekapcsolását sem a termelésbe, hiszen ezzel nő az ország energiafüggetlensége. Kiemelte, a több energiaforrásra való áttérés nélkül Szerbia nem tud majd kellő mennyiségű energiához jutni, ezzel pedig veszélybe kerülhet az ország energiabiztonsága.

DRÁGUL AZ ÁRAM

Zorana Mihajlović korábban a Szerbiai Rádió és Televízió egyik műsorában már kiemelte, hogy a villanyáram drágulása elkerülhetetlen, azt azonban nem pontosította, hogy ezzel mikortól lehet számolni, illetve mekkora árnövekedést terveznek. Elmondta ugyanakkor, hogy olyan paramétereket fognak figyelembe venni, amelyek mindenki számára elfogadhatók lesznek és az EPS működését sem veszélyezteti.

A miniszter kiemelte, hogy az energiaválság kezdete óta az ország nem módosította a villanyáram árát a háztartások részére, mint ahogy az Délkelet-Európa országaiban tették. Volt, ahol 100 százalékos drágulást jegyeztek, míg máshol a kormányok támogatásokat vezettek be, vagy befagyasztották az árakat, hogy megfékezzék az árnövekedést. Mihajlović szerint Szerbiában a legolcsóbb az áram, de miután az elektromos áram előállításának költségei folyamatosan nőnek, nem tarthatja az ország az eddigi árakat.