2024. május 12., vasárnap

Középpontban a megelőzés és az immunizáció

A méhnyakrákban szenvedők száma az észak-bánáti körzetben a szerbiai átlag felett van

Azok száma, akiknél méhnyakrákot diagnosztizáltak – általános előfordulási gyakoriságát tekintve – az észak-bánáti körzetben a szerbiai átlag felett van, az elhalálozási arányuk pedig a többi körzet átlagának felel meg. Ezeket az adatokat dr. Tatjana Pecarski epidemiológus, a Nagykikindai Közegészségügyi Intézet Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központjának vezetője közölte az európai méhnyakrák-megelőzési hét alkalmából.

– Szerbia a megbetegedések tekintetében az ötödik helyet foglalja el Európában, az elhalálozások tekintetében pedig a másodikat, ami mindenképpen nagyobb odafigyelést érdemel. Többet kellene dolgoznunk a méhnyakrák megelőzése érdekében, amit egy nemzeti stratégiával és a szervezett méhnyakrákszűrés bevezetésével kellene kezdeni. Sajnos nekünk erre nincs megfelelő személyzetünk, de azon dolgozunk, hogy Nagykikindán is megteremtsük a szükséges feltételeket a szervezett szűrések megkezdéséhez – mondta az epidemiológus, majd hozzátette, hogy a zentai községben már 2013 óta szerveznek ilyen szűréseket.

A doktornő arról is beszélt, hogy a nők tudatosságát is erősíteni kellene a szűrésekkel kapcsolatban, nekik ugyanis évente legalább egyszer fel kellene keresniük a választott orvosukat, illetve a nőgyógyászukat, akik bármilyen elváltozás esetén további terápiát, kezelést javasolhatnak. A méhnyakrák egy másik fontos megelőzési lehetőségeként a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást említette, hozzátéve, hogy ez egy ingyenes védőoltás, és ajánlott minden 9 és 19 év közötti lány és fiú számára, még az első szexuális kapcsolat megkezdése előtt.

– A kilenc vegyértékű Gardasil9 nevű oltóanyag is tartalmaz onkogén, azaz rosszindulatú elváltozást okozó típusokat, de olyan típusokat is, amelyek nem onkogének, de genitális szemölcsöket okoznak. Tehát védőoltás van, ezért arra kérek minden szülőt, hogy alaposan fontolja meg, és vigye el a gyermekét erre a védőoltásra, amely nemcsak a méhnyakrák ellen véd, hanem más rosszindulatú daganatok ellen is – nyomatékosította dr. Pecarski.

Az európai méhnyakrák-megelőzési hetet, melynek idei szlogenje az Együtt a méhnyakrák ellen, azzal a céllal rendezik meg, hogy javítsa a méhnyakrákhoz és a megelőzési lehetőségekhez való hozzáállást és tájékoztatást. Az alapvető üzenet az, hogy a méhnyakrák egy rosszindulatú betegség, amely megelőzhető és gyógyítható. 

Nyitókép: Dr. Tatjana Pecarski epidemiológus (Vidács Hajnalka felvétele)