2024. május 8., szerda

Szerződéskötés a diplomahonosítókkal

Első körben 37-en pályáztak sikeresen az MNT az itthon maradást segíteni hivatott támogatására

Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnökének, Rigó Pál Zsófia alelnök és Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottsága elnökének, továbbá Vicsek Annamária oktatási államtitkár és Gyivánovity Dániel, a közberuházási minisztérium államtitkárának, valamint Varjú Potrebity Tatjana, a VB oktatással megbízott tagjának, Kabók Erika, a VB tájékoztatással megbízott tagjának és Matin Hajnalka, Szabadka Város oktatási, egészségügyi és szociális-ügyi polgármesteri tanácsosának jelenlétében írhatták alá a szerződést azok, akik sikeresen pályáztak az MNT a középiskolai bizonyítványok, felsőoktatási oklevelek és tudományos fokozatok honosítási vagy elismerési költségeinek támogatására kiírt pályázatán. Az említett pályázat első körében 37 személy pályázott sikeresen. A legtöbben Szabadka, Ada, Magyarkanizsa és Topolya területéről pályáztak.

Fremond Árpád szavai szerint a szerződéskötés ünnepélyes jellegével a programot szerették volna népszerűsíteni, és újfent hangsúlyozni, hogy a diplomahonosítás járható út. Hozzátette, amióta működik az ENIC/NARIC Központ, azóta a diplomahonosítási rendszer és folyamat rendkívül leegyszerűsödött, illetve felgyorsult. Emlékeztetett, hogy az MNT jelenlegi összetétele részben átalakította a diplomahonosítás támogatásának pályázati rendszerét, így évente már nem egyszer, hanem kétszer írják ki a pályázatot.

Az idén első körben március 24-e és június 30-a között pályázhattak az érintettek, míg a bejelentések értelmében ma második körben is meghirdetik, és 2024. február 14-ig lehet pályázni.

Fremond Árpád kifejtette, hogy 2008 és 2015 között nem volt a jelenlegihez hasonlóan egyszerű a diplomahonosítás folyamata, hiszen maguknak az érintetteknek kellett végigjárniuk az utat. Az ENIC/NARIC rendszer lényegét taglalva az MNT elnöke elmondta, hogy amióta ez működik, azóta a diplomahonosítás folyamata rendkívül leegyszerűsödött, hiszen most már nem egyetemenként vagy diplománként változnak a feltételek. Kialakult a központosított rendszer, ez pedig lehetővé teszi, hogy miután adott személynek elismerik az adott külföldi egyetemen szerzett diplomáját, akkor a következő, ugyanazon az egyetemen diplomázó személy diplomahonosítása zökkenőmentes legyen. 2008-tól napjainkig 1257-en döntöttek úgy, hogy honosítják diplomájukat, egy felmérés értelmében legalább kétharmaduk a szülőföldjén képzeli el a jövőjét – emelte ki Fremond Árpád. Rámutatott, az MNT az ENIC/NARIC Központ illetékét támogatja, ez 7500 dinár, valamint pályázónként a fordítás költségeit, utóbbi 10 ezer és 30 ezer dinár között alakul.

– Az MNT szempontjából rendkívül fontos, hogy együttműködjön a tartományi oktatási titkársággal és az oktatási minisztériummal. Közösségünknek hatalmas többletet ad a tény, hogy van Belgrádban oktatási államtitkárunk, de az is, hogy a tartományi oktatási titkárság Szakállas Zsolt vezetésével összehangoltan tud együttműködni a Magyar Nemzeti Tanáccsal. Az oktatás kiemelt terület a nemzeti tanács számára, hiszen ezen a területen a legösszetettebb az ügyintézés. Ami a diplomahonosítást illeti, rengeteg munkával sikerült eljutni a jelenlegi szintre. Az ENIC/NARIC Központ vezetőjével jó az együttműködés. Az MNT-nek lesz egy csapata, amelyik az államtitkár asszonnyal és a tartományi titkárral együtt azokról a szakokról tervez majd tárgyalni a központtal, amelyeket Szerbiában a hiányzó egyetemi karok vagy szakok okán nem lehet behatárolni. Ez lesz a következő időszak egyik legnagyobb kihívása. Megoldást kell találni ezeknek a szakoknak a beépítésére a szerbiai rendszerbe. Ezek gyakran hiányszakmáknak minősülnek. Foglalkozunk az üggyel, hiszen a közösség ilyen kéréssel fordult hozzánk. Ha a jövőben is sikerül államtitkárt biztosítani, illetve tartományi szinten is marad ez a felállás, akkor meg tudjuk oldani ezeket az ügyeket – fogalmazott Fremond Árpád.

Vicsek Annamária emlékeztette az egybegyűlteket, hogy 2014 óta kíséri figyelemmel a diplomahonosítás folyamatát, kezdetben még köztársasági parlamenti képviselőként foglalkozott ezzel, és szorgalmazta, hogy megalakuljon az ENIC/NARIC Központ. 2016-tól oktatási államtitkárként összpontosított erre a folyamatra, hangsúlyozta, megjegyezve, hogy az említett központnak köszönhetően jelenleg már nincsen késés a honosítások terén. Az ENIC/NARIC Központon keresztül munkavállalás céljából bonyolítják le a honosítást, amikor viszont a továbbtanulás a cél, akkor továbbra is az egyetemekhez kell fordulni – jegyezte meg. A honosítással mindenki azt jelzi, hogy itt, a szülőföldjén szeretne boldogulni – mondta Vicsek Annamária, és hozzátette, hogy az ENIC/NARIC Központban létrehozták az országos kvalifikációs keretet. Ez összhangban áll az európai kvalifikációs kerettel, s ennek révén lehet honosítani a bizonyos szakokon szerzett diplomákat. Rámutatott, némelyik jogi és egészségügyi szakokat éveken át lehetetlen volt honosítani, mostanra ezen a téren is előrelépés történt.

– A honosítás korábban sokkal többe került, több tízezer dinárba, addig, amíg el nem kezdték az ENIC/NARIC Központban alkalmazott módszerrel honosítani a diplomákat. A Magyar Nemzeti Tanács ezen költségmegtérítési programja ahhoz próbál hozzájárulni, hogy a hazaköltöző családok, a fiatal diplomások életében ne jelenjen meg teherként a diplomahonosítás költsége. Gratulálni szeretnék azoknak, akik élnek ezzel a lehetőséggel, de a Magyar Nemzeti Tanácsnak is, hogy fenntartja a programot. Ez, az itthon való továbbtanulást segítő felsőoktatási ösztöndíjprogrammal együtt egy kerek egészet alkot.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele