A 70-es, 80-as években hatalmas Moncsicsi-őrület volt szerte a világon, minden kis- és nagylány sóvárgott utána. Én is. Magyarországon vettünk egy cuki majmocskát, amely az eredetinek a másolata volt, de ez engem cseppet sem zavart, nagyon sokat játszottam vele, ruhákat varrtam neki, és még ma is megvan, ugyanúgy, mint a moncsicsis pénztárca és a sporttáska is. Ám ami késik, nem múlik: két éve lett egy igazim is, úgyhogy ma már boldog Monchichi-tulajdonosnak vallhatom magam.
Minden nemzedéknek megvan a saját játéka, legyen az plüss, Barbie baba, legókocka, kisautó vagy bármi más, és nagyjából ezek kiadási éve alapján be tudjuk azonosítani egymást, és cinkosként összekacsintunk. A mai generációnak is megvan az ő játéka, amelyhez ugyanúgy kötődik, mint mi a „sajátunkhoz”. Napjaink egyik legnépszerűbb figurája a Labubu. Ám elődjével, a Monchichivel ellentétben e vicsorgó plüssfigurával nem a gyerekeket, hanem a felnőtt közönséget célozták meg. Ez benne van a termékleírásban is: „15 éven aluliak számára nem ajánlott”.
Labubut a hongkongi születésű Kasing Lung tervezte meg. Az 53 éves képzőművész Hollandiában, Utrechtben nőtt fel, majd később Belgiumban, Antwerpenben telepedett le. 2015-ben írt és rajzolt egy gyerekeknek szóló képeskönyvet, amelyben The Monsters (A Szörnyek) nevű, hegyes fülű és fogú karakterek szerepeltek, ezeket a gyermekkorában kedvelt skandináv folklór és mitológia ihlette. A kis szörnyek annyira népszerűek lettek, hogy hamar több másik könyvében is szerepeltette őket. A kínai Pop Mart játékgyártó 2019-ben kezdte el gyártani a Lung szörnyeiből készült plüssfigurákat, amelyek közül a Labubu nevű női karakter lett a legnépszerűbb. Hegyes füle, óriási szeme és kilenc fűrészfoga van, és nincs farka. Bár ördögi vigyorával kissé félelmetesnek tűnhet, Labubu inkább egy szerethető csínytevő, mint egy gonosz szörnyeteg. Valójában nagyon jószívű, és mindig segíteni akar másoknak.
A kollekciótól függően Labubu lehet táskadísz, plüssjáték vagy kulcstartó. Rengeteg formában és méretben beszerezhető. Olyan figurák is vannak, amelyekből csak néhány darab készül a világon.
Ezekhez az ún. „titkos” darabokhoz olyan nehéz hozzájutni, mint megnyerni a lottót.
A babákat úgynevezett „blind box” (vakdoboz) csomagolásban árusítják, ami azt jelenti, hogy a vevő nem tudja, melyiket kapja, amíg ki nem nyitja a dobozt – ebben rejlik az izgalom. Ez a hirtelen dopaminlöket az oka annak, hogy az emberek újra és újra vásárolnak belőle. Az érzés talán a kaparós sorsjegyhez hasonlítható: először van egyfajta vigaszérzés, majd izgalom és várakozás, aztán pedig az a gondolat, hogy ez talán még jó befektetés is lehet, mert előfordulhat, hogy éppen egy gyűjtői értékű Labubu baba bújik elő a dobozból.
A pszichológusok szerint a Labubu-jelenség – mint általában a játékok – valós előnyökkel járhat a mentális egészség szempontjából. Amikor válságban vagyunk, bizonytalanság kerít bennünket hatalmába, vagy gyászolunk, akkor olyan dolgokhoz fordulunk, amelyek mosolyt csalnak az arcunkra – legyen az egy zeneszám, egy finom sütemény vagy akár egy Labubu. A tudat, hogy nagyon sokan gyűjtik, hozzájárulhat a valahová tartozás érzéséhez.
A Labubu hirtelen jött népszerűségét hírességeknek köszönheti. A Blackpink dél-koreai lányegyüttes egyik tagja, Lisa volt az elsők között, aki 2024 áprilisában kiposztolt az Instagramra egy képet a Labubu plüssbabájával. Ez hatalmas érdeklődési lavinát indított el Ázsiában és azon túl. Dua Lipa és Rihanna divatkiegészítőként viselték táskájukon, David Beckham pedig egy kampányhoz egy ritka Labubu babát ajándékozott a fiának, ami további médiafigyelmet váltott ki. Taylor Swiftet a repülőtéren fotózták le, hátizsákján egy Labubu kulcstartó volt, ami TikTok-videó- és Instagram-story-hullámot indított el a rajongói körében. Ezeknek az influencereknek és hírességeknek köszönhetően a Labubu a „játék” státusból a luxuskiegészítők világába került. Így lett a vicsorgó szőrmókból státuszszimbólum – a ritka változatokat luxustáskákra, például Birkinre vagy Louis Vuittonra akasztják, és a H&M és a Zara is már rendelkezik Labubu díszgyűjteményekkel.
A Labubu babák igazi digitális jelenséggé váltak – a TikTokon, az Instagramon és a YouTube Shorts platformokon több mint 1,3 millió videó található, amelyek gyűjteményeket, kicsomagolási pillanatokat, ritka példányokat, gyűjtők közötti csereberéket mutatnak be szerte a világon.
A trendet ázsiai gyűjtők indították el, de hamarosan csatlakoztak hozzájuk európai, amerikai és balkáni felhasználók is. Szerbiában a rajongók száma gyorsan növekszik, és a kicsomagolásokról (unboxing) és gyűjtői példányok cseréjéről készült felvételek több tízezer megtekintést érnek el.
A Labubuk iránt óriási a kereslet nemcsak a világ minden részén, hanem itthon is. A csúnyácska plüssfigurákért a fanatikus gyűjtők képesek egész éjszakán át sorban állni, és még a verekedéstől sem rettennek vissza az üzletekben, percek alatt elkapkodják az árukészletet. Az alapváltozatok körülbelül 80 euróba kerülnek Szerbiában, míg a ritka változatok ára akár az 1000 eurót is elérheti.
Az Egyesült Államokban egy Labubu vakdoboz kiskereskedelmi ára 27,99 dollár. A nagy kereslet azonban gyakran sokkal magasabbra hajtja a viszonteladási árakat. Az eBayen egy titkos Chestnut Cocoa Labubu több mint 149 dollárért is elkelhet. De ez még mind semmi ahhoz képest, hogy egy 131 centiméteres Labubu figura 130 ezer euróért kelt el egy pekingi aukción. Más limitált kiadások is akár több ezer dollárt érhetnek a másodpiacon.
A Labubuk körüli globális őrület a babaruhák és a hamisított Labubuk piacát is fellendítette. Ahogy a népszerű játékok iránti kereslet folytatódik, egyesek a hamisítványokat, az ún. Lafufukat részesítik előnyben, hiszen azok jóval olcsóbbak. A hazai kínai üzletekben az átlagos méretű figurák 1490 dinárért kaphatóak. Aki beéri a hamisítvánnyal is, megveheti az AliExpressen és a Temun.
És hogy miből tudjuk, hogy hamis a baba? Abból, ha fényes, csillogó dobozban érkezett hozzánk, és ha több mint kilenc foggal vicsorít ránk.

Nyitókép: A különböző kollekciókban táskadíszként, plüssként vagy kulcstartóként is elérhető (Fotó: Horváth Zsuzsanna)