2024. szeptember 21., szombat

Tovább duzzadt a tartományi büdzsé

Prioritást élveznek a mezőgazdasági befektetések, de enyhítik a viharkárokat is – A Magyar Szó befektetését is támogatják a költségvetés-módosítást követően

Az uniós szabványoknak megfelelő, multifunkcionális konferenciaterem létesül a Magyar Szó lapkiadó újvidéki székházában: a befektetést 160 millió dinárral támogatják a tartományi büdzséből – emelte ki Pintér Anna-Mária, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) tartományi képviselője azon a tegnapi ülésen, amelyen elsősorban az idei második költségvetés-módosításról tárgyaltak. A tervezett költségvetéshez képest ugyanis 14,4 milliárd dinárral nőtt a közös büdzsé értéke, ami 13,7 százalékkal nagyobb keretet jelent. Az utolsó módosítás óta a költségvetési keret 6,6 százalékkal növekedett, azaz 6,2 milliárd dinárral több került a tartományi közös kasszába: jelenleg 122,9 milliárd dináros keretösszeggel számol a tartományi vezetés – hangzott el az ülésen.

Pintér Anna-Mária kiemelte, a módosítás szerint a legnagyobb keretösszeget az egészségügyi befektetésekre szánják. Többek között egy mágnesesrezonancia-gépet vásárolnak a Szabadkai Közkórháznak, a Kamenica 3 felszerelésére is jelentős összegeket irányoztak elő, de folytatják a Vajdasági Szív- és Érrendszeri Betegségek Intézetének korszerűsítését is. A VMSZ képviselője kiemelte a mezőgazdasági titkárság költségvetésének növelését is, amellyel tovább ösztönzik az öntözőrendszerek kiépítését. Tartományi forrásokból folytatják az illegális hulladéklerakók felszámolását, de enyhítik a júliusi viharkárok következményeit is: elsősorban az erdők és faültetvények visszatelepítését szorgalmazzák.

A mezőgazdasági titkárság teljesítményét Kovács Károly is kiemelte. Az idén kiírt pályázatok által ugyanis 1,3 milliárd dináros támogatásban részesültek a gazdák, és 163 új gazdaság is létesült a kiírásoknak köszönhetően – számolt be a részletekről a VMSZ képviselője, aki rekordszintűnek minősítette a tartomány idei költségvetését.

– A bevételi oldalon 63,7 százalékban valósult meg az idei tervezet, a kiadásoknál viszont 38 százalékban teljesült. A legnagyobb szintű megvalósulást az oktatási titkárságnál tapasztalhatjuk, amely mintegy 47 százalékban teljesítette a tervezetteket. Ennek köszönhetően az év eleje óta újulnak és épülnek az általános és középiskolák, illetve az iskoláskor előtti intézmények – számolt be Kovács Károly a költségvetés felhasználásának első hat havi jelentéséről, amelyet szintén támogatott a VMSZ.

A párt képviselői támogatták azt a javaslatot is, amely a tanulók biztonságát erősítő projektek megvalósítását irányozza elő. Kiemelték a magyar érdekeltségű beruházások folytatásának jelentőségét is: tovább folyósítják az eszközöket a Szabadkai Népszínház korszerűsítésére, a topolyai medence építésére, és támogatják a palicsi Aquapark befejezését is. Emellett csaknem 400 millió dinárt különítettek el a Bácsfeketehegyen épülő másodlagos csatornahálózat kiépítésére is. A szennyvíztisztító mellett ez fontos mérföldkő ahhoz, hogy jelentősen emelkedjen Kishegyes község polgárainak az életszínvonala – szögezte le a médiának nyilatkozva Kovács Károly.

A NAGYBERUHÁZÁSOK MEGVALÓSULÁSÁT SZORGALMAZZÁK

A befektetések mellett külön jelentőségű, hogy az év első hat hónapjában érezhetően csökkent a közadósság is – mondta az első hat havi költségvetésről szóló jelentés kapcsán Nenad Borović, a Szerb Haladó Párt képviselője. A költségvetés módosításával kapcsolatban viszont kiemelte, hogy a tartományi bevételek túllépték az országos büdzsé 7 százalékát.

– Az érvényben levő rendelkezések szerint a közös büdzsé három hetedét nagybefektetésekre kell fordítani: az idén ez is teljesül, mert a jelenlegi költségmódosítás 45,5 milliárd dinárt iráynoz elő erre. Ezen a tételen is emelkedett a keret, és mintegy 4,4 milliárd dinárral haladja meg a korábban tervezett keretet. A nagyberuházások továbbra is prioritást képeznek a mezőgazdaságban, az egészségügyben és a kultúrában is – hangsúlyozta a képviselő.

Kiemelte, hogy az utóbbi hét évben az SZHP a regionális gazdasági fejlesztésekkel elérte, hogy duplájára emelkedjen a költségvetési keret. 2016-ban 61,4 milliárd dinárral rendelkezett a tartományi vezetés, az idén már megközelíti a 123 milliárdos keretösszeget – emlékeztetett.

AZ ELLENZÉK SZERINT DÉLIBÁB

Az ellenzék szerint a költségvetési szaporulat csupán délibáb, az infláció mértéke ugyanis sokkal magasabb, mint azt az állami szervek elismerik – nyilatkozta a költségvetés növekedése kapcsán Đurađ Jakšić, a Szerb Radikális Pártból. Az elismert 14-15 százalékos áremelkedés valójában 40-50 százalékos, és „teljes mértékben felemészti a tartományi költségvetési keret növekedését” – tette hozzá.

– Továbbra is kitartunk korábbi álláspontjaink mellett, és szorgalmazzuk, hogy ne költsünk százmilliókat értelmetlen projektekre, amelyekből semmilyen haszna sincs a vajdasági polgároknak. Az elherdált milliárdokat inkább olyan beruházásokba kellene fektetni, amelyek valóban a lakosok életszínvonalának növelését szolgálják: jóval nagyobb költségvetési keretet vártunk a mezőgazdaság, gazdaság, környezetvédelem, turizmus, sport és a kultúra területén, de jelentősebb összegeket kellene elkülöníteni a szociális programokra is – hangsúlyozta az SZRP képviselője.

Arra is emlékeztetett, hogy a tartományi vezetés két költségvetés-módosítást is „kierőszakolt” az elmúlt két hónapban, arra hivatkozva, hogy jelentősen megnövekedett az adókból a tartomány bevétele. Jakšić szerint irreális és megmagyarázhatatlan a csaknem 15 milliárd dináros növekedés, amely csak a hibás tervezést támasztja alá és a pénzügyekkel foglalkozó titkárság szakmai képzetlenségét bizonyítja, az SZRP emiatt ellenezte a költségvetés módosítására vonatkozó javaslatot.