2024. május 18., szombat

Elmélyítenék a Szerbia és a Monaco közötti együttműködést

Tegnapi első hivatalos monacói látogatása során Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök II. Albert herceggel találkozott, aki a hercegi palotában a Szent Károly Rend nagykeresztje állami kitüntetést adományozta az államfőnek. Vučić Instagram-profilján megjegyezte: a kitüntetés a Szerbia iránti tisztelet bizonyítéka. Egyébként amikor Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi, azaz II. Albert herceg, 2020. október elején szerbiai látogatáson volt, Vučić szintén állami kitüntetést adományozott neki.

A szerb államfő és a monacói herceg a négyszemközti beszélgetést követően jelen volt amikor a két ország külügyminisztere aláírta a Szerbia és a Monaco közötti együttműködési keretmegállapodást. Másfél évvel ezelőtt gazdasági együttműködési megállapodást írtak alá. Az SZRTV összeállítása szerint a Szerbia és Monaco közötti árucsere-forgalom 200 millió euróra tehető.

II. Albert herceggel fontos témákról beszélgettek, értékelte Vučić a B92 összeállítása szerint. Hamarosan elkezd működni a Belgrád–Nizza közvetlen repülőjárat, ez pedig megkönnyíti a két ország turistáinak az utazását. Az államfő szavai szerint arról is szó volt, hogy miként lehetne növelni a két ország árucsere-forgalmát, de az egyéb területeken való együttműködés elmélyítése is téma tárgya volt. Elmondta, hogy a herceg az év végéig valószínűleg ismét Szerbiába látogat.

Vučić szerint a beszélgetésekből az orosz–ukrán válság sem maradt ki. Ehhez kapcsolódóan közölte: „Szerbia katonailag semleges, politikája azonban nem az. Szerbia nem függeszti fel baráti kapcsolatait. Ukrajna belgrádi nagykövetével, aki azt kérte, hogy ítéljük el az orosz agressziót, közöltem, Szerbia kis ország, amely nem akarja veszélyeztetni a korábban kialakított baráti kapcsolatokat. Nem mi döntünk Ukrajna sorsáról. Azt is közöltem a nagykövettel, hogy szólítsa fel az ukrán államfőt a Szerbia elleni nyugati agresszió elítélésére. Ha megteszi, én is ugyanígy járok el.”

Valamivel korábban, szintén Monacóban és szintén az orosz–ukrán válság kapcsán a Pink tv tudósítójának Vučić kifejtette: már most határozottabban nyomást gyakorolnak Szerbiára, hogy rendeljen el szankciókat Oroszországgal szemben, a nyomásgyakorlás a továbbiakban feltehetően erősödik. Miután Vlagyimir Putyin orosz elnök rendeletben ismerte el az oroszok által támogatott kelet-ukrajnai szakadár területek függetlenségét, Szerbia helyzete még a korábbiakhoz képest is összetettebbé vált, vélekedett az államfő, majd elismerte, hogy tévedett, amikor Szerbia nem követte Kína példáját és nem kezdett meg jóval korábban kőolajszármazékokat beszerezni. A kőolaj és a földgáz tekintetében várható válság biztosan nagy gazdasági teher lesz Szerbia számára, jegyezte meg.