2024. május 13., hétfő

Drága mulatság lenne a NIS visszavétele

Aleksandar Vučić szerb államfő kijelentése, miszerint az állam a Szerbiai Kőolajipari Vállalat, a NIS többségi tulajdonrészének átvételét fontolgatja, ismét a középpontba állította azt a témát. Erről az ukrajnai háború kitörése óta találgatnak a hazai médiában, írja a 021.rs hírportál.
A Financial Times közölte, hogy a szerb államon kívül több fél is érdeklődött a NIS átvétele iránt a Gazprom Nefttől, köztük a magyar MOL is.
Nenad Gujaničić, a Momentum brókerház főbrókerje a Biznis.rs-nek elmondta: kicsi az esélye annak, hogy a NIS Szerbia általi átvétele valóban megtörténik. Gujaničić nem látja racionális okát annak, hogy a Gazprom, vagyis az orosz állam miért mondana fel egy rendkívül jövedelmező céget, amely – mint rámutat – nagyon erős pozíciót biztosít számára a balkáni energiarendszerben.
Egy olyan forgatókönyv, amelyben az állam átveszi a NIS-t, csak akkor fordulhat elő, ha a cég olyan helyzetbe kerül, hogy nem tud normálisan működni, mondta Gujaničić. Hozzátette, hogy ez bármilyen típusú kőolaj importjának teljes tilalmát, illetve embargót jelentene.
– Egy olyan helyzetben, amikor a Nyugat és Oroszország közötti konfliktus nem enyhül, a NIS eladása minden bizonnyal az orosz fél gyengeségének jele lehet. Tehát ennek a valószínűsége jelenleg nagyon alacsony – közölte Gujaničić, aki hozzátette: ha ez valóban megtörténne, a NIS átvétele drága mulatság lenne.
– A többségi tulajdonos joggal kérhetne a jelenlegi piaci kapitalizációnál legalább 2,5-3-szor magasabb árat. Elég, ha csak az adott évben 700 millió euró körüli profitot termel a NIS, így látható, hogy a cég jelenlegi piaci kapitalizációja meglehetősen irreális, főleg a nagyobb tulajdonrészek esetleges forgalmát tekintve – mondta Gujaničić.