2024. május 14., kedd

A tűzoltókban bíznak, a bíróságban nem

A polgárok többsége otthon érzi magát a legnagyobb biztonságban

A polgárok többsége a tűzoltókban és a katonaságban bízik a legjobban, a legbizalmatlanabb az ügyészség és a bíróság(ok) iránt – derült ki a Belgrádi Biztonságpolitikai Központ (Beogradski centar za bezbednosnu politiku – BCBP) közvélemény-kutatásából, amely rámutat arra is, hogy bár a polgárok bizalma az állami intézmények iránt nagyobb, mint 2020-ban volt, az intézményekhez való viszonyulások alapjában véve nem változott.

A 2022 októberében végzett felmérés eredményeit a Szabad Európa Rádió az utca embere körében vizsgálta meg. Volt, aki teljes bizalmatlanságot vallott az állami intézmények irányában, amit a 2000 évek demokratikus változásaiban vetett hittel magyarázott. Mint mondta, az emberek hittek az akkori új politikai elitben, hiszen olyan folyamatok indultak meg, amelyek az állami intézmények felépülésére irányultak, de 2012-ben egy újabb bomlás vette kezdetét és emiatt a polgárok nem érzik magukat biztonságban. Egy másik polgár azt emelte ki, nem működik minden ideálisan, a munka mégis egy meghatározott rendszerben folyik, ami egyeseknek megfelel, mások viszont elégedetlenek.

A közvélemény-kutatás a személyes és a nemzetbiztonsági kérdéseket is boncolgatta. Dušan Stanković, a kutatás szerzője elmondta, mindenekelőtt a lakosság személyes környezetét vizsgálták, valamint azt, hogy érzik magukat tágabb környezetükben. Mint kiderült, a polgárok a legnagyobb biztonságban otthon érzik magukat. Kevésbé érzik magukat biztonságban a tágabb környezetükben, a városokban vagy az országban, az interneten. Stanković elmondta, hogy a polgárok a legnagyobb veszélyt a kábítószer-élvezetben és a közlekedési balesetekben látják. A veszélyforrások között a fegyverbirtoklás és az iskolai erőszak is szerepel. A szakértő rámutatott arra, hogy mivel ezt a felmérést tavaly végezték, feltételezhető, hogy a két utóbbi tétel az idei tömeggyilkosságok miatt nagyobb hangsúlyt kapna.

Stanković azt is elmondta, hogy a személyes biztonságuk veszélyforrásaként másként nyilatkoznak a nők és másként a férfiak. A nők sokszor a férfiakban látják a veszélyforrást az utcai támadások, a szexuális bántalmazás vagy a nemi alapú megkülönböztetés miatt.

A közvélemény-kutatás szerint a nemzetbiztonság legnagyobb veszélyforrása a gazdasági gondokban rejlik, az inflációban és az energiaválságban, illetve a bűnszervezetek aktivitásában.

A felmérésből levont következtetések és fő ajánlások szerint a politikáknak, a biztonságpolitikáknak, a rendőrségi és igazságügyi hatóságok intézkedéseinek, valamint a szociálpolitikának, a szociális munkának és a helyi önkormányzatoknak a célcsoportjaik biztonságát, az intézményeikbe vetett bizalmat kell növelniük, amit a polgárokkal való kapcsolatok javításával tudnak elérni.

A BCBP a kutatásában leszögezi, hogy növelni kell a nők közbiztonságát, minden bejelentésre reagálniuk kell az illetékeseknek.

Nyitókép: Illusztráció/Pexels