2024. május 21., kedd

Újabb hétvégi ítéletidő

A kárfelbecslés még folyamatban van – A fővárosban és Bánátban óriási gondokat okozott a vihar

Heves esőzéssel, viharos erejű széllel és jégesővel kísért vihar érte el szombaton az országot, elsősorban Belgrádot és Bánátot. Először a nyugati területeket, Gornji Milanovac, Koštunići, Pranjani, Leušići és Teočini falvakat, majd Ub és Lajkovac községeit és Obrenovacot vette célba a nemkívánatos időjárás. Belgrádra a délutáni órákban csapott le az ítéletidő, 30–50 liter eső esett négyzetméterenként, ami akkora mennyiségnek számít, amekkora egy teljes hónap alatt szokott a nyári hónapokban hullani. A viharos erejű széllökések tetőket söpörtek le és fákat csavartak ki. A heves esőzés mellett dió nagyságú jég is esett. A fővárosi utcákat elöntötte a víz. Egyelőre nem tudni a károk értékének pontos nagyságát. Miloš Milenković, a Belügyminisztérium rendkívüli helyzetek elhárításával megbízott szektora tűzoltó-életmentő egységének vezetője elmondta, Belgrádban három személyt kellett kimenteni a vihar okozta helyzet miatt, ketten a gépkocsijukban ragadtak és nem tudtak továbbhaladni a hirtelen keletkezett utcai folyóban. Az egész ország területén összesen 75 esetben kellett a szektor tagjainak interveniálniuk. Szerencsére sérültje vagy áldozata nem volt a viharkároknak, a legtöbb bevetésre, a tájékoztatás szerint, a főváros mellett a kolubarai, minden egyes bánáti, továbbá a dél-bácskai, észak-bácskai, bori, zaječari, jablanicai, šumadijai körzetben volt szükség. A leggyakrabb villámcsapás következtében keletkezett tüzet kellett oltani, kitépett fákat kellett áthelyezni, leszaggatott tetőszerkezetet és homlokzatokat eltávolítani, de számos helyen a hirtelen felgyülemlett vizet kellett kiszivattyúzni.

A vihar után ilyen és hasonló látvány fogadta a nagykikindaiakat a városközpontban (Fotó: Vidács Hajnalka)

A vihar után ilyen és hasonló látvány fogadta a nagykikindaiakat a városközpontban (Fotó: Vidács Hajnalka)

Ezekben a beavatkozásokban országszerte 138 tűzoltó és életmentő vett részt 57 járművel, csak a fővárosban 39-szer kellett a helyszínre menniük az illetékeseknek, 91-en voltak összesen 36 járművel, áll a fentebb említett belügyminisztériumi szektor által kiadott tájékoztatásban.

A hatalmas erejű szélben meghibásodott a szerbiai parlament és a Posta Takarékpénztár tetőszerkezete is, a szél által megtépázott, leszakított tetőelemeket még szombaton elszállították a helyszínről. Nagy gondot okozott az is, hogy Belgrád utcáin a szél felborította, az utakra vitte a konténereket, amelyeket szintén el kellett távolítani, hogy a vihar után helyreállíthassák a közlekedést.

ÁRAM LESZ, ÁRADÁS NEM

Kiesések voltak az áramszolgáltatásban is. Darko Glavaš rendkívüli helyzetekkel foglalkozó városi önkormányzati titkár elmondta, hogy a vihar ideje alatt elektromos energia nélkül maradt Újbelgrád Száva menti része, valamint a Čukarica városnegyed is. Kiesések voltak Bežanijska kosa és Zimony egyes kerületeiben is. Vasárnap délutánra a legtöbb helyen sikerült visszaállítani az áramszolgáltatást, akkor, igaz, még több száz belgrádi volt áram nélkül, de az önkormányzati illetékes elmondása szerint már a fennmaradó háztartások helyzetének rendezésén is nagyban dolgoztak az áramszolgáltató terepmunkásai, közölte a közszolgálati televízió.

A rengeteg lehullott csapadék miatt sokan aggodalmukat fejezték ki a folyók vízszintjének esetleges hirtelen megnövekedése miatt is, a fővárosi illetékesek azonban megnyugtatták a polgárokat. Kifejtették, hogy nem kell áradással számolni, legfeljebb a Száva „mozgásának" lassabbodásával, de nem önti majd el a környéket a folyó.

ELODÁZOTT NYARALÁSOK

Jelentős menetrendbeli késések alakultak ki a könyörtelen időjárási körülmények, s egyesek szerint, a nem professzionális hozzáállás miatt a Nikola Tesla Repülőtéren. Az Air Serbia hazai légitársaság vasárnap kiadott közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a késések az üzemanyag töltésének tiltása miatt és az időjárási körülmények miatt alakultak ki, az előbbi is az időjárás okozta áramkimaradásoknak tudható be, jegyezték meg. A törökországi, bodrumi járat szombat este 19 óra helyett hajnalban 3.30-kor szállt fel, a repülőtéren mintegy 11 órát töltött utasok és a személyzet között már szóbeli leszámolások is voltak, mert az Air Serbia egymásnak ellentmondó információkat közölt a hosszú várakozás ideje alatt, előbb a check-in késésére, később az időjárásra, majd a repülő meghibásodására, végül a gép átellenőrzésének a késésére hivatkoztak a tolóablakok mögött ülő foglalkoztatottjai a cégnek. Egy ciprusi járatot két nappal későbbre halasztottak, egy tuniszi gép pedig szintén többórás várakozást követően tudott csak útnak indulni. Vasárnap a légitársaság elnézést kért az okozott kellemetlenségért.

VISSZATÉR A KÁNIKULA

A Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet (RHMZ) előrejelzése szerint a következő napokban már stabilabb időjárási körülményekre számíthatunk, folyamatos les a felmelegedés a hétvégi viharok okozta lehűlést követően. Ma, hétfőn, Vajdaság területén borús és napos időszakok váltogatják a prognózis szerint egymást, a legalacsonyabb reggeli hőmérséklet 14, a legmagasabb nappali pedig 24 Celsius-fok lesz. Keddtől péntekig lassú felmelegedést tapasztalhatunk, az éjszakák még hűvösebbek maradnak 12–14 fok körüli értékekkel, a nappali hőmérséklet kedden 23, szerdán 26, csütörtökön 27, pénteken 28 fok lesz. A hétvége is túlnyomórészt naposnak ígérkezik, 29, 31 fok körüli maximális értékekkel.

LESZAKADT TEMPLOMKERESZT, JÁRHATATLAN UTAK

A szombati ítéletidő Nagykikindát sem kímélte. A hatalmas szélvihar, amelyet az eső mellett folyamatos mennydörgés és villámlás kísért, a késő délutáni órákban érkezett a város fölé.

Az ítéletidő a homokrévi (Mokrin) pravoszláv templomot sem kímélte, ugyanis a 2004-ben a templom tornyára helyezett kétméteres keresztet a szél a templom udvarába sodorta.

– A gerenda, amelyre a keresztet erősítették, sajnos már el volt korhadva. Az erős széllökések hatására a gerenda eltört, a kereszt pedig a templom udvarába esett. Az anyagi kár jelentős, a keresztet ugyanis nem lehet megmenteni – nyilatkozta a nagykikindai médiának Goran Ristić, homokrévi tanácselnök.

Az orkán erejű szél több ágat is leszakított, egy tucat fát ketté is tört, amelyek a házakra és autókra dőltek. A legtöbb ilyen eset Nagykikinda központját sújtotta, különösen az I. Péter király utcát és a vasútállomás környékét, de a mikronaseljei városrészt sem kímélte, itt a személygépkocsikon keletkeztek nagyobb károk, de a vihar a klímaberendezéseket sem kímélte, értesüléseink szerint legalább két helyszínen tett helyrehozhatatlan károkat a berendezéseken.

Miroslava Narančić, a nagykikindai környezetvédelmi, mezőgazdasági és vidékfejlesztési titkárság titkára a megkeresésünkre elmondta, hogy az illetékes szolgálatok, a tűzoltóság, a rendőrség és a villanyszolgáltatók tegnap este óta folyamatosan járják a terepet, hogy a bejelentések alapján a járhatóvá tegyék az utakat, és ahol nincs áram, ott minél hamarabb visszakapcsolják azt.

– Jelen pillanatban tíz teljesen egészséges fa kidőléséről van információnk, melyek egy része a lakóépületeket, illetve háztetőket rongált meg. Most azokon a helyeken is kénytelenek leszünk beavatkozni, ahol úgy érezzük, hogy a fák meghagyása nagyobb kockázatot jelent, mint az eltávolítása – számolt be a titkár, de hozzátette azt is, hogy ebben a régióban újdonságnak számítanak az ilyen nagyobb károkat okozó viharok, és ez az éghajlati változásokkal is magyarázható.

A nagykikindai meteorológiai állomás információi szerint rövid idő alatt több mint 20 liter csapadék esett le.

Nyitókép: A vihar után ilyen és hasonló látvány fogadta a nagykikindaiakat a városközpontban (Fotó: Vidács Hajnalka)