2025. május 18., vasárnap

Fonálférgeket találtak az užicei ivóvízben

Egészségügyi szempontból nem veszélyes a szennyezettség, továbbra is fogyasztható a víz

Alighogy újra fogyasztásra alkalmasnak ítélték az užicei ivóvizet, a városi közegészségügyi szolgálat újból kellemetlen hírt közölt a lakossággal, azt, hogy a víz fonálférgekkel (Nematoda) szennyezett, majd hozzátették, hogy az ivóvíz Nematoda-szennyezettsége az emberi egészségre ártalmatlan.

– Az ivóvíz mikroszkópos biológiai vizsgálata szabadon élő élőlények – fonálférgek – jelenlétét mutatta ki. A Nematodák ivóvízben való jelenléte emberi egészségre ártalmatlan. Az ivóvízminták bakteriológiai, fizikai és kémiai vizsgálata kimutatta, hogy a víz emberi fogyasztásra alkalmas – áll a közegészségügyi intézet keddi közleményében.

Hozzáteszik, hogy a víz ivásra és ételkészítésre is alkalmas, ennek ellenére utasították a városi vízellátási közvállalatot újbóli vízvezeték-rendszeri tisztításra és fertőtlenítésre.

Az užicei vízellátási közvállalat a városi közegészségügyi intézet utasítása után a vízvezetékrendszert és a tartályokat klór-dioxiddal fertőtlenítette, majd átmosta őket. A vízminőség-ellenőrzés eredményeiről az intézet értesítette a Köztársasági Közegészségügyi Felügyeletet, valamint az átmosott vízvezetékrendszerből vett mintákat a Batut Intézetbe továbbították. A Batut Intézet elemzési eredményei után döntenek csak majd arról, hogy fogyasztásra alkalmatlanná nyilvánítják-e az užicei ivóvizet.

Nem hivatalos információk szerint a fonálférgek a Sušica patak által táplált Sušička vrela alternatív vízkivételi művekből került a vízellátási rendszerbe. A Sušička vrela alternatív vízkivételi művet februárban helyezték üzembe, hogy felhígítsa a kékalgával fertőzött Vrtci víztározóból érkező vizet. A Sušica patak Nematoda-szennyezettségéért a patakba bejutott szennyvíz miatti magas szervesanyag-tartalom a felelős.

A fonálférgek (Nematoda) többsége apró, szabad szemmel nem látható, karcsú, szelvényezetlen testű állatok. Ahol élet lehetséges, a példányszám tekintetében a többsejtűek többi csoportját valamennyi élőhelyen felülmúlják több mint 20 000 leírt fajukat ismerjük. Testméretük 0,3 millimétertől 8 méter között változhat. Életmód tekintetében két csoportra oszthatók: szabadon élőkre és élősködőkre. Megtalálhatók tengerekben, édesvizekben, szikes vizekben, hévizekben, talajokban, mohapárnákban, avarban, trágyában, komposztban, stb. A szabadon élő fajok szerves törmelékkel, algákkal, gombafonalakkal, növényi nedvekkel, baktériumokkal táplálkoznak. A vízgazdálkodási szakirodalom szerint a fonálférgek egyes egyedei ellenállóak tudnak lenni a klórral történő fertőtlenítésnek. A férgek a víz forralásával elpusztíthatóak.

Mint ismeretes, a Köztársasági Egészségügyi Intézet decemberben toxintermelő kékalgát (cianobaktérium) mutatott ki a városi ivóvízellátó rendszert tápláló Đetinja folyót felduzzasztó Vrutci víztározóban. A városban azután rendeltek el rendkívüli helyzetet, miután a Dr. Milan Jovanović Batut Intézet vízmintaelemzése továbbra is cianobaktériumot mutatott ki a klórnál 2,8-szor erősebb klór-dioxiddal fertőtlenített vízvezetékekben. A hatóság, miután kimutatták a cianobaktériumot a már klórral fertőtlenített városi vízellátó rendszerben, megtiltotta a víz fogyasztását, a 60 ezer lelkes várost 30 ideiglenesen rögzített tartályból és 18, a hadsereg által rendelkezésre bocsátott tartálykocsiból látta el ivóvízzel.

Magyar ember Magyar Szót érdemel