2024. április 30., kedd

A világmédia a vonat megállításáról: Haradinajjal kezdődött

Az ismertebb hírügynökségek is beszámoltak a 18 év után Belgrádból Kosovska Mitrovicába indított vonat megállításáról, írja a B92.

Továbbították Belgrád és Priština reagálásait a történtekre, megállapítva, hogy mindez azután történt, hogy feszültség keletkezett Ramush Haradinaj letartóztatásával.

A hírügynökségek azt is megemlítik, hogy Oroszországban gyártott vonatról van szó, melyet gazdagon díszítetettek szerb nemzeti és vallási motívumokkal, freskókkal, valamint, hogy 20 nyelven – többek között albánul is – látható rajta a “Koszovó Szerbia” felirat.

Az AP közölte, hogy a megállított vonat “drámai feszültséget okozott az egykori háborús ellenségek között”.

Az AP és az AFP arról számolt be, hogy Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök elrendelte a vonat leállítását Raškánál, mert állítása szerint a koszovói albánok megpróbálták felrobbantani a vonatot, és   mint ahogy idézték, ezt azért tette, hogy “elkerülje a konfilktusokat, és életeket mentsen meg”.

Vučić rendkívüli sajtótájákoztatóján Prištinát megvádolta azzal, hogy le akarták tartóztatni a vonat mozdonyvezetőjét és utasait, és figyelmeztette koszovói albánokat, hogy ne támadják meg a szerbeket, mert “Szerbia nem fogja megengedni ezeket a támadásokat”.

“Vonatot küldtünk, nem tankot”, idézte az AP a szerb miniszterelnök szavait.

Továbbá írnak azon koszovói hivatalos személyeknek a nyilatkozatairól is, akik szerint a vonat nem mehet be Koszovóba, hogy Priština az eset miatt kétségbeesését fejezte ki, és az Európai Unióhoz és az Egyesült Államokhoz fordult.

Fotó: Beta

Fotó: Beta

Az AP értékelése szerint a jelen helyzetet a már korábban Belgrád és Priština között kialakult feszültség okozta, miután nemrég Franciaországban  – Szerbia körözőlevele alapján  – letartóztatták Ramus Haradinajt, a Szövetség Koszovó Jövőjéért párt vezetőjét.

Az AFP is hasonlóan vélekedik, mivel szerinte ez az incidens arra vezethető vissza, hogy a szerbek követelik a háborús bűnök elkövetésével gyanúsított Haradinaj Franciaországból való kiadatását.

A francia hírügynökség azt is megjegyezte, hogy a Belgrád és Priština közötti kapcsolat a legmélyebb pontra került a 2013-as “történelmi” brüsszeli megállapodás óta.

A szombati események a Belgrád és Priština között egyre növekvő feszültség időszakában történtek, írja a Reuters, emlékeztetve Ramush Haradinaj esetére, akit Franciaországban letartóztattak, és akinek a kiadartását Szerbia követeli.