2024. április 30., kedd

A diszkrimináció néha elfogadható?

A szerbiai lakosság az albánok, a migránsok és az LGBT tagjai iránt tanúsít ellenszenvet – A középiskolások körében a másság iránti tolerancia változatlanul alacsony

A szerbiai lakosság 16 százaléka számára a diszkrimináció olykor elfogadható. A legnagyobb ellenérzést a polgárok az LGBT-hez tartozók, az albán kisebbség és a migránsok iránt tanúsítják, ez derült ki abból a felmérésből, amelyet a Faktor plus ügynökség végzett.

A polgárok diszkriminációhoz való viszonyát vizsgáló felmérés során 1200 személyt kérdeztek meg.

A három évvel ezelőtt elvégzett hasonló felmérés során kiderült, a lakosság 20 százaléka nem tudja elképzelni, hogy az országba érkező migránsok Szerbiában telepedjenek le, most ez az arány 11 százalékkal nőtt. Mintegy 30 százalékuk nem szeretné őket a szomszédságába fogadni.

Ellenszenvet mutatnak az LGBT közösség tagjai iránt is, a megkérdezettek egynegyede nem szeretné, ha a kollégája ehhez a közösséghez tartozna. És mintegy a fele közülük nem fogadná el, hogy a gyermekét LGBT-s személy tanítsa az iskolában vagy az óvodában. A megkérdezettek 45 százaléka nem szeretne albánt a családjába fogadni.

Három olyan középiskolában végeztek közvélemény-kutatást, ahol toleranciaerősítő programokat szerveztek, és az eredmény alapján meglehetősen lesújtó a kép, a másság iránti tolerancia ugyanis változatlanul alacsony: 17 százalékuk szerint a fizikai bántalmazás „nem bűn”, a homoszexuálisok elleni erőszakos fellépést pedig 30 százalékuk elfogadhatónak tartja. A középiskolás fiúk 66 százaléka tartja egyébként elfogadhatónak a homoszexuálisok elleni támadásokat, hovatovább 17 százalékuk maga is „elbánna” velük.