2024. május 10., péntek

Ohrid nem hoz egyezményt

Az USA különmegbízottja szerint csak idő kérdése a szerb községek közösségének megalapítása

A holnapi ohridi találkozótól, amelyen Aleksandar Vučić államfő és Albin Kurti koszovói kormányfő ül ismét tárgyalóasztalhoz, Gabriel Escobar, az Amerikai Egyesült Államok nyugat-balkáni különmegbízottja annyit remél, hogy a két politikus meg tudja hallani egymás véleményét, arra viszont, mint mondta, nem számít, hogy bármit is aláírjanak a felek. Hozzátette, a francia–német rendezési terv véleménye szerint nem a kölcsönös elismerésnek, hanem a kapcsolatok rendezésének a terve, s ebbe az irányba mutatnak az amerikai várakozások is az észak-macedóniai egyeztetések kapcsán. A különmegbízott kiemelte: az Egyesült Államok továbbra is független államként tekint Koszovóra, melynek saját területi integritása van, a megállapodás a felek között azonban nem ezt definiálná, függetlenül attól, hogy Washingtonnak az a meggyőződése, hogy a kölcsönös elismerés közelebb vinné Szerbiát és Koszovót is Európához, s lényegében lendületet adhatna az egész nyugat-balkáni régió fejlődésének. Aláhúzta, Koszovó ENSZ-tagsága is ugyanolyan jó hatással lenne a regionális kapcsolatokra és az uniós közeledésre. Ohridban azonban már az is eredmény lesz, ha a két vezető úgy távozik onnan, hogy tisztában lesz vele, hogy a tárgyalásokat nem lehet megszakítani mindaddig, amíg a nyitott kérdéseket nem rendezik tartósan.

Az USA belgrádi nagykövetségén megtartott tegnapi sajtótájékoztatóján Escobar, aki az elmúlt két napban a szerb államfővel és kormányfővel is tárgyalt, úgy fogalmazott, közelebb kerültek a koszovói szerb községek közösségének megalapításához, mint hetekkel ezelőtt. Kiemelte, hogy Miroslav Lajčák uniós különmegbízott több modelljét is előkészítette a szerb önkormányzatiságnak, s a javaslatokat átadta Pristinának. Ezek a megoldási modellek európai gyakorlatokra hagyatkoznak, olyan elképzeléseknek számítanak, amelyeknek köszönhetően egy kisebbség fenntarthatja magát egy adott területen. Escobar abbeli meggyőződésének adott hangot, hogy meg fog alakulni a szerb községek közössége, csak idő kérdése az egész, a két a vezetőnek tárgyalásokat kell folytatnia erről a témáról is, s el kell ismerniük, hogy a koszovói szerbség helyzete kulcsfontosságú a Belgrád és Pristina közötti viszony alakulásában. Mint mondta, azt szeretné, ha a szerbek mielőbb visszatérnének azokba a Pristina által működtetett intézményekbe, amelyeket tavaly hagytak el.

Az amerikai különmegbízott szerint még az idén megállapodásra juthatnak egymással a felek, nem kéne félnie senkinek sem attól, hogy megállapodást kössön, mondta, mert az csak jót hozna. Hatalmas gazdasági potenciállal büszkélkedik a régió, melynek nem szabhatnak gátat rendezetlen politikai kérdések, állapította meg. A régiót nem az kell hogy jellemezze, hogy hat kis állam alkotja, hanem az, hogy egy 20 millió fős régió egy 125 milliárd dollárt érő gazdasággal, melynek a növekedése négyszer nagyobb, mint a szomszédos Olaszországé. Ebbe az irányba kell haladni – értékelte Gabriel Escobar.

Nyitókép: Beta