2024. április 30., kedd

Drogmegelőzés már a kisiskolásoknál

A szintetikus drogok a legelérhetőbbek a fiatalok számára

A kábítószer-megelőzés területén egy olyan iskolai program készül, amely valamilyen módon része lesz a tananyagnak, azzal a céllal, hogy felhívja a gyerekek figyelmét a kábítószer káros hatásaira és következményeire – jelentette be Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter ma a kábítószer-ellenes kormánybizottság első ülését követően.

Lončar kiemelte, egyre több és egyre veszélyesebb kábítószer jelenik meg Szerbiában és jut el a fiatalokhoz, így a kormánybizottság – amelynek tagjai között több miniszter, így Nebojša Stefanović belügyminiszter, Nela Kuburović igazságügyi miniszter, Mladen Šarčević oktatási miniszter, Zoran Đorđević munkaügyi, foglalkoztatási és szociális védelmi miniszter, valamint Slavica Đukić Dejanović, a demográfiai ügyekkel megbízott tárca nélküli miniszter is helyet foglal, de pszichológusok, pszichiáterek, ügyészek, rendőrök és minden olyan személy képviselteti magát, akinek tapasztalatai vannak a kábítószer-ellenes küzdelemben – úgy döntött, hogy az elkövetkező időszakban a szintetikus drogokra fektetik a hangsúlyt, mert a fiatalok körében ez a leginkább hozzáférhető, így ezekhez nyúlnak a legtöbbször. Mint kiemelte, erre a fiatalokat a kíváncsiság, az aktivitás hiánya és a társaság vezeti rá.

Az egészségügyi miniszter elmondta, a kormánybizottság hetente egyszer tart megbeszélést a témában. Először egy rövidfilmet szeretnének elkészíteni, azt szeretnék bemutatni a diákoknak. A film arra összpontosít majd, hogy mi mindenen megy keresztül egy személy, aki kábítószerhez nyúl, vagyis mit indít el a kíváncsiság, és milyen út vezet a végzethez.

– Soha nem készül két egyforma tabletta – emelte ki a miniszter, utalva arra, hogy akár már egy tabletta is halált okozhat, hiszen a szintetikus drogokat improvizált laboratóriumokban, nem megfelelő körülmények között állítják elő.

Lončar hozzátette ugyanakkor, hogy nemcsak a diákok figyelmeztetése fontos, hanem a szülők figyelmét is fel kell hívni, ők is oktatásra szorulnak, hogy felismerjék, ha a gyermekük kábítószert fogyaszt.

Nebojša Stefanović hozzátette, szükség van a szülők képzésére, hiszen a szintetikus drogok összetevői folyamatosan változnak, új drogok kerülnek a piacra, és a modern technológiát, illetve az internetet használják fel arra, hogy a kábítószert eljuttassák a fiatalokhoz.

A belügyminiszter kiemelte továbbá, hogy tavaly a belügyi szervek 4,1 tonna kábítószert foglaltak le, és folyamatos a küzdelmük, fogy felszámolják a kábítószer-kereskedelmet. Hozzátette, tavaly óta rendőrök tartanak előadásokat az ötödikeseknek és a hatodikosoknak, hogyan ismerjék fel, hogy veszélyben vannak, és miként védjék meg magukat. Ettől a tanévtől kezdve már az elsős kisiskolásokkal is foglalkoznak majd, mert a megelőzést agresszívabb mederbe kell terelni, hogy a gyerekek közül senki kíváncsiságát ne keltse fel a kábítószer fogyasztása.