2024. április 30., kedd

Hétfőn Belgrádban?

A védelmi minisztérium továbbra sem kíván érdemben tárgyalni a kragujevaci fegyvergyár munkásaival

A kragujevaci Zastava oružja fegyvergyár munkásai ma is folytatták a tüntetést, vagyis a munkabeszüntetés miatt a gyárban nem folytatódott a termelés, sőt úgy döntöttek, hétfőtől már nem a gyár keretében tüntetnek, hanem 2000 munkással Belgrádban, a védelmi minisztérium előtt adnak hangot elégedetlenségüknek.

Habár a sztrájkbizottság kezdeményezésére ma már abba kellett volna hagyniuk a néhány napja tartó munkabeszüntetést, a ma összegyűlt több mint 700 munkás egyhangúlag úgy döntött, nem fogadják el Dragan Ilićnek, a sztrájkbizottság elnökének a kezdeményezését, nem szüntetik be a sztrájkot, sőt hétfőn radikalizálják. Az első műszak munkásai a döntést követően visszatértek a munkahelyükre, az üzembe, illetve az irodájukba, de a munkát nem folytatták ezúttal sem. A második és a harmadik műszak sem dolgozott.

Döntésüket a munkások azzal magyarázták, hogy egy nappal korábban a kragujevaci televízióban a gyár vezérigazgatója, Milojko Brzaković számos valótlanságot állított, s emiatt, illetve elégedetlenségüknek hangot adva a tüntetést folytatják. Ezenkívül követelték, hogy a televízió közvetítse az ő véleményüket is.

A munkások elégedetlenek az Aleksandar Vulin védelmi miniszterrel és munkatársaival folytatott tárgyalásokkal is. A szakszervezet képviselői rámutattak, hogy többórás tárgyalást követően sem tudtak megállapodásra jutni a feltételek teljesítése kapcsán, így a felháborodott munkások körében nem tudják csökkenteni a feszültséget.

A fegyvergyár munkásai már a múlt hónapban is felemelték hangjukat a jogaikért, szerdán azonban teljes munkabeszüntetésbe kezdtek. Követelik, hogy a fegyvergyárat ne magánosítsák, mentsék fel őket a 10 százalékos fizetéscsökkentés kötelezettsége alól, váltsák le az igazgatójukat, teremtsenek jobb munkafeltételeket, és fizessék ki nekik azokat a bérükre járó juttatásokat, amire a törvény szerint joguk van. Elégedetlenségüket növelte a védelmi minisztérium álláspontja, miszerint a kragujevaci fegyvergyár magánosítási folyamatát a korábban meghatározott ütemben folytatják, illetve a fizetéscsökkentés rájuk is ugyanúgy érvényes lesz, mint másokra, s a tüntetők követelésének majd csak a következő évben tudnak eleget tenni. De ígéretet tettek a minisztériumban, hogy a munkásoknak 10 ezer dináros bónuszt fizetnek majd ki a hónap végén. Az igazgató leváltásáról pedig nem is voltak hajlandóak tárgyalni.

A gyár vezetősége azzal gyanúsította meg a szakszervezet képviselőit és a sztrájkbizottságot, hogy túl nagy nyomást gyakorol a munkásokra, és nem engedik, hogy dolgozzanak, miközben a munkások közül többen is inkább végezni szeretnék a munkájukat. Ugyanakkor arra figyelmeztette a munkásokat, hogy a vevők aggódnak a gyárban kialakult helyzet miatt, és garanciát várnak, hogy a leszerződött megrendelést teljesíteni tudja majd a gyár. Kiemelik, ha a tüntetés miatt lemondják a vevők a megrendelést, a munkások lelkén szárad majd, hogy kilátástalan helyzetbe sodorják a gyárat.

A sztrájkbizottság elnöke, Dragan Ilić visszautasította ezeket a vádakat, s kiemelte, hogy a gyárat nem a munkások sodorták kilátástalan helyzetbe, így a gyár sorsáért nem is tehetik őket felelőssé.