2025. július 6., vasárnap

Kinek hogyan sikerült a kisérettségi?

A választható tantárgy esetében is jól vették az akadályokat a nyolcadikosok

Szerbiában sikeresen lezajlott a 2024/2025-ös tanév végén megrendezett kisérettségi vizsga, amelyen több mint 66 ezer nyolcadikos tanuló vett részt. A záróvizsga három részből állt: a tanulók először anyanyelvből, majd matematikából, végül egy választható tantárgyból tettek vizsgát. Az utolsó, választható tantárgyból szervezett vizsgát tegnap délelőtt tartották meg országszerte.

A diákok e harmadik megmérettetésen öt tantárgy közül választhattak: biológia, földrajz, történelem, fizika és kémia. A legnépszerűbb tantárgy a földrajz lett, amelyet a tanulók 46,2 százaléka választott, ezt követte a biológia 31,4 százalékkal. A teszt első és utolsó 45 percében a diákok nem hagyhatták el a vizsgahelyiséget, a lebonyolítás pedig mindenhol a vizsgaszabályzatnak megfelelően zajlott. A tanulóknak legkésőbb reggel 8 óráig kellett megérkezniük az iskolába, fényképes diákigazolvánnyal és azonosító matricával.

Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a háromnapos vizsgasorozat alatt nem történt semmilyen rendkívüli esemény, minden az előírások szerint zajlott le. A tanév zárása, valamint a záróvizsga lebonyolítása – mint a minisztérium közleménye kiemeli – komoly szervezési munkát igényelt, különös tekintettel a rendkívüli körülményekre. Ennek ellenére a tanév és a záróvizsga sikeresen lezárult – hangsúlyozta Dejan Vuk Stanković oktatási miniszter.

A miniszter köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik részt vettek a vizsga előkészítésében és lebonyolításában – a minisztérium dolgozóinak, az iskolák munkatársainak, az informatikai koordinátoroknak és a körzeti vizsgabizottságoknak. Kiemelte, hogy a záróvizsga zökkenőmentes lebonyolítása a résztvevők magas szintű felelősségtudatának és elkötelezettségének köszönhető.

A kisérettségin elért pontszámokat – amelyek legfeljebb 40 pontot tehetnek ki – figyelembe veszik a középiskolai felvételinél. Az előzetes eredményeket június 27-én hozzák nyilvánosságra. A miniszter hangsúlyozta: most az a legfontosabb, hogy a diákok megkapják a megfelelő támogatást ahhoz, hogy érdeklődésüknek, képességeiknek és lehetőségeiknek megfelelő középiskolát, szakot választhassanak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel