2024. május 9., csütörtök

A szürke zóna vélt bizonyítékai

A New York Times az államhatalom és a Belivuk-banda közötti esetleges kapcsolatot elemezte

A Szerb Haladó Párt köré tömörülő hatalom és a Veljko Belivuk bűnbandája közötti vélt kapcsolatokat elemezte a New York Times újságírója a május elején megjelent, Az elnök, a focihuligánok és a rémület háza című írásban. Ezt több szerbiai lap és médiaház feldolgozta, egyebek mellett az Al-dzsazira szerbiai szerkesztősége is.

A New York Times cikkének szerzője arra a következtetésre jutott, hogy valóban létezik az állam és a maffia közötti, úgynevezett szürke zóna.

– Több tíz olyan emberrel beszélgettem, akinek a fiát vagy a férjét egyelőre tisztázatlan körülmények között gyilkolták meg. Többségük nem tudja, ki ölte meg a hozzátartozóját, ám mindannyian meséltek a korrumpált tisztségviselőkről, drogbárókról, illegális fegyverkereskedelemről és terhelő fényképekről. Valamennyiük meggyőződése, hogy az igazságot szándékosan titkolják előlük. Vučić nem felelős a felgyülemlett félelemért, sem az őshonos bűnözésért, ami nélkül a Balkán szinte elképzelhetetlen, ám képes arra, hogy folyamatosan új életet leheljen a megalázó sztereotípiákba. Briliáns módon kihasználta a szerb maffia jelentette problémát, olyan környezetet teremtve, amelyikben elmosódik az állam és a maffia közötti határvonal – fogalmaz a szerző.

Az összeállítás szerint a Belivuk-ügy elsősorban azért jelentős, mert rákényszerítette Szerbiát a közvetett bizonyítékok tömkelegével való szembesülésre. „Ezek egyebek mellett azt támasztják alá, hogy Vučić megengedte a bűnözőknek, hogy az állam meghosszabbított, virtuális kezévé váljanak" – hangsúlyozta a szerző, akinek elemzése szerint a bíróságon elhangzó tanúvallomások, valamint a lehallgatott telefonbeszélgetések és az egyéb tárgyi bizonyítékok is arról tanúskodnak, hogy Belivuk és társai az elmúlt tíz évben a Belügyminisztérium és a rendőrség támogatását élvezte. Mivel Vučić szinte a társadalom minden szegmensét uralja, nehezen elképzelhető, hogy erről semmit nem tudott – teszi hozzá a szerző.

Stevan Dojčinović, a KRIK oknyomozó portál szerkesztője forradalminak minősítette a The New York Timesban megjelent írást, hiszen egy ilyen tekintélyes lap a megjelentetés előtt következetesen ellenőrzi az állítások hitelességét. Dojčinović rámutatott, egyetlen bizonyíték sem támasztja alá, hogy Vučić közvetlenül bármilyen utasítást adott volna az említett bűnbandának, azt viszont igen, hogy legközelebbi munkatársai közül többen is együttműködtek ebben. Nem tartja kizártnak, hogy a cikk egyfajta lavinát indít el és hozzájárul ahhoz, hogy a szerbiai visszásságokról többet tudjanak meg külföldön.

Nyitókép: Veljko Belivuk letartóztatása (Fotó: 24sedam.rs)