2024. május 4., szombat
OROM

A Szakkörben gördülékeny munka folyik

Oromon nemezelnek és mézest sütnek

Magyar állami támogatással és a magyarkanizsai Cnesa összefogásával valami új dolog készülődött és született novemberben. A Nemzeti Művelődési Intézet indította útjára azt a programot, melybe a Felnőttképzők Regionális Hálózata a Pannon Forrás Kárpát-medencei Felnőttképzési és Szolgáltató Hálózaton keresztül kapcsolódott be. Egy olyan szakköri programról van szó, mely magában foglalja a hímzés, nemezelés, gyöngyfűzés, mézeskalács-készítés, csipkeverés és a vesszőfonás megtanítását az érdeklődőknek. Minden, ezekhez a tevékenységekhez szükséges eszköz megtalálható azokban a csomagokban, melyek Magyarországról érkeztek, és amelyeket novemberben ki is osztottak Magyarkanizsán a jövendőbeli szakkörök vezetőinek a Felnőttképzők Regionális Hálózatának vezetői. Sarnyai Károly, a Cnesa igazgatója, a program koordinátora, akkor örömének adott hangot, hogy a kis falvakban is megkezdődhet a csoportos foglalkozás Szakkör néven, ami a hagyományőrzést és a rég elfeledett tevékenységeket helyezi előtérbe. Azok felelevenítése és újratanulása történik most egészen márciusig több Magyarkanizsa községbeli faluban és azon kívül is. Oromon a nemezelés és a mézeskalácssütés elsajátítására voltak érdeklődők, és azt tanulgatják szorgalmasan az ötfős csoportok résztvevői. Hetente találkoznak a nők, hogy megtanuljanak nemezelni és tökéletes, szépen díszített mézeskalácsot készíteni. Oromon mindkét szakkör vezetője Muhi Zsuzsanna, aki elmesélte, hogyan is zajlik a munkafolyamat.

– Nagy érdeklődés övezte ezeket a szakköröket, így egyáltalán nem volt nehéz kialakítani a csoportokat, amelyek tagjai november óta nagy kedvvel jönnek a foglalkozásokra. A magyarországi csomagokban minden benne volt a munka megkezdéséhez és lefolytatásához, nekünk csak az akaratunkra és a szorgalmunkra van szükség. Az oktatás az interneten keresztül folyik, oktatóvideók nyomán tanuljuk a nemezelés és a mézeskalács sütésének és díszítésének folyamatát – mondta a szakkörvezető és szervező. – Nagyon jól haladunk a munkával, a nemezelők már bábokat készítenek. A későbbiekben ékszertartót, táskát is megtanulnak nemezelni, és mindezt nagy kedvvel teszik. Az összejövetelekhez olyan délutáni időpontokat szoktunk választani, ami mindenkinek megfelel. A mézeskalácsnál már a díszítés elsajátításánál tartunk, és ezt is aprólékos, időigényes és némi kézügyességet is igénylő munkával tesszük, de senkinek nem okoz ez gondot, mivel szépen haladunk a munkával, melyhez csak kitartás, odafigyelés és akarat szükséges. Mindemellett természetesen közösséget is kovácsolunk, hisz az együtt töltött idő jó hangulatban telik, közben összefog minket a munka – mondta Zsuzsanna.

Főleg az oromi Zengő Tájház Kézműves-egyesület tagjai kapcsolódtak be a munkába, ők egyébként is minden rendezvény alkalmával jelen vannak a kézműves-foglalkozásaikkal, és így talán még többet át tudnak adni majd akár a gyerekeknek, akár a felnőtteknek. Azt tervezik, hogy márciusban kiállítást nyitnak meg a szakkörben készített munkáikból, és terveik között szerepel, hogy a nyári táboraikban kamatoztatják a tudásukat.