2024. április 27., szombat
FORMULA–E

Kegyetlen kizárás

Végül az Audi diadalmaskodott a Porsche megnyert versenyén

Egy, a nemzetközi autósport számára jobbára ismeretlen helyszínre, a mexikói Puebla épített pályájára érkezett a Formula–E, ahol szombaton és vasárnap is lebonyolítottak egy-egy versenynapot. Az éllovasokat hátrányba helyező időmérős lebonyolítás és egy banális hiba pedig ismét zűrzavaros körülményeket és végkifejletet teremtett az első futamon. Pedig ritkán emelkedik ki valaki annyira egy pályán, mint ezúttal Pascal Wehrlein: a Porsche németje megnyerte az időmérőt, majd a futamon is mindig el tudott lógni kissé legközelebbi üldözőitől, akik sokáig a BMW-k voltak. A táv felénél aztán a versenyirányítás jelezte, hogy Wehrlein vizsgálat alatt áll egy meg nem nevezett technikai kihágás miatt. A német mindazonáltal elsőként jutott el a leintésig, s abban a hitben volt, hogy ezzel megszerezte önmaga és a Porsche első győzelmét az FE-ben, ám a befutó pillanatában bejelentették az autó kizárásának tényét. Az ok egy adminisztrációs hiba: a csapat nem nevezte meg az FIA számára az autóin használt gumiszettet. A Porschénél elismerték a hibát, amiből egyébként semmi előnyük nem származott, hozzátették azonban, hogy az autók „technikai útlevelét” jegyző központi rendszer működése elég átláthatatlan, s aligha véletlen, hogy a Nissan autóit is kizárták ugyanezen okból.

A szombati diadal így váratlanul az Audi ölébe hullott, méghozzá egy kettős siker képében, hiszen a szezonban eddig halovány Lucas di Grassi és René Rast fokozatosan felküzdötték magukat a mezőnyben. Edoardo Mortara lett a harmadik, míg Jean-Éric Vergne és Sam Bird erős pozícióból esett ki, amikor a támadó mód felvételét követően ütköztek egy őket nem látó riválissal. A tabella éllovasai az utolsó pontokat markolták fel, de ebben a szezonban nem is igazán lehet éllovasokról beszélni: annyira szoros a bajnokság, hogy matematikailag a vasárnap esti futam után még a jelenlegi 14. helyezett is az élre állhatna.

A bajnokság állása: 1. Frijns 62 pont, 2. Da Costa 60, 3. De Vries 59, 4. Rast 8, 5. Evans 58 stb.