XXIV. NŐI VILÁGBAJNOKSÁG

Románia hét másodpercig vezetett

Az utolsó pillanatban kaptak ki a magyarok – Szerbia Szlovéniát verve középdöntős

Magyarország 28:27-es vereséget szenvedett Romániától a Japánban rendezett, olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokságon, így nem jutott középdöntőbe, és jócskán megcsappantak az esélyei, hogy ott legyen a jövő évi tokiói ötkarikás játékokon.

Egészen parádésan kezdte a mérkőzést Kim Rasmussen együttese, a nyolcadik percben már 5:0-ra vezettek a magyar lányok. A korai előnyből fakadó lendület az egész félidőben kitartott, minden kulcsjátékos meglőtte gólját, Háfra Noémi és a centerre becserélt Szabó Laura a pihenőig 3-3-at dobott. A magyarok néhányszor 7 góllal is vezettek, a pihenőre 16:10-zel mentek a felek.

A második felvonás aztán komoly fordulatot hozott a játék képében. A románok nagyot szorítottak védelmükön, és szívósan küzdve lassan kapaszkodtak. A támadásban elbizonytalanodó magyarok a román sztár Neagut akcióból ugyan hatástalanították, de a Bukarest klasszisa hétméteresekből futószalagon termelt. A periódus derekán a csapatkapitány Kovacsics Anikó elkapta a fonalat, ekkor úgy tűnt, vége szakad a román felzárkózásnak, de nem így történt. A románok a végjátékban, 27:25-ös magyar vezetés után egy-egy szélről érkező góllal, Seraficeanu és Iuganu révén egyenlítettek. Az idegtépő utolsó percben Románia egy elbetlizett magyar helyzet után, 7 másodperccel a vége előtt hetest kapott, amit Neagu – tizedik gólját lőve – kíméletlenül bevágott.

Az én felelősségem ez a vereség. Két percet kaptam egy reklamálásért, amiért egy hangos »á«-t mondtam – magyarázta Rasmussen szövetségi kapitány, akinek a büntetését Kovacsics ülte le a meccs kritikus szakaszában. – Nem találtam a helyes játékot, a széleket nehezen védtük le a 7 a 6 elleni játékban. Nagyon sajnálom, ami történt, túl csalódott vagyok most, hogy az Elnök-kupára koncentráljak” – értékelt közvetlenül a lefújás után a dán mester, aki később részletezte is az ominózus jelenetet. Az első félidőben arról érdeklődtem a zsűrinél, hogy meg tudná-e kérdezni a játékvezetőket, mit csináltunk rosszul, hogy kijavíthassuk, mert nem láttam az esetet. Ezért sárga lapot kaptam. A második félidő végén, amikor a két percet kaptam, annyit mondtam csak, »á-á«. Ez a döntés személyesen ellenem irányult. (…) Ha valaki rossz ítélkezést szeretne látni, meg kell neki mutatni ezt a meccset” – mondta.

Magyarország az Elnök-kupán, a 13–16. helyekért zajló rájátszásban először vasárnap hajnali 4.30-kor lesz érdekelt, amikor Argentínával mérkőzik.

Szerbia megharcolt érte

A szerb lányok az A csoport ki-ki meccsén két góllal, 29:27-re verték Szlovéniát, így Norvégia és Hollandia mögött bejutottak a középdöntőbe. Az első percekben – csakúgy mint Hollandia ellen – nem találta magát Ljubomir Obradović csapata. A kiváló formában játszó GrosStanko páros vezette szlovének 5:0-val kezdtek, az első szerb gólra nem kevesebb, mint 9 percet kellett várni, ekkor Liščević törte meg a jeget. A további forgatókönyv szerencsére nem hasonlított az egy nappal korábbira, a szerbek rendezték soraikat védekezésben, és lövéseik is elkezdtek betalálni. A felzárkózásban Pop-Lazić 4, Lavko 3 góllal vette ki a részét a pihenőig, ekkor már 12:11-es szerb vezetés állt az eredményjelzőn. A második félidő derekán – a kicsit a bírók által is támogatott – Szlovénia egy 5:1-es sorozatnak köszönhetően 23:20-as előnyre tett szert, de nem tudta végleg eldönteni a meccset. A szlovének utoljára 24:23-ra vezettek, és bár Stanko tizedik gólja után, másfél perccel a vége előtt 27:27-re módosult az állás, Tomašević többször már nem kapitulált, Liščević pedig két gyors góllal lezárta a kérdéseket.

A szerbek a középdöntőben Norvégiával és Hollandiával, illetve a B csoportból érkező Dél-Koreával, Németországgal és Dániával szerepelnek. A dánok hatalmas küzdelemben 20:18-ra verték a franciákat, akik így hatalmas meglepetésre címvédőként nem lesznek ott a középdöntőben. Szerbia vasárnap Dél-Koreával kezdi a középdöntőt.

Eredmények, 5. (utolsó) forduló, A csoport: Hollandia–Norvégia 30:28, Szerbia–Szlovénia 29:27, Angola–Kuba 40:30.