2024. április 26., péntek
SZÍRIAI TÖRÖK OFFENZÍVA

Krumplizápor a jenkikre

Egy zömmel kurdok lakta észak-szíriai városban a lakosok krumplival dobálták meg tegnap az országból kivonuló amerikai katonákat. Kámeslíje városon amerikai páncélozott konvoj haladt keresztül, miután a Szíriában állomásozó amerikai erők nagy részét átvezényelték a szomszédos Irakba. Feldühödött lakosok megdobálták a járműveket, és közben Amerika-ellenes jelszavakat kiabáltak.

Az SDF-harcosok kivonultak Rász al-Ainból

 A szíriai kurd harcosok kivonultak a török határ mentén fekvő Rász al-Ainból – közölték kurd források és az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat. Az OSDH tájékoztatása szerint a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű milícia mintegy 500 fegyverese hagyta el a várost, miután gondoskodtak a halottak eltemetéséről és a sebesültek elszállításáról. Helyüket a Törökországgal szövetséges milíciák vették át, akik korábban lőtték a várost.

Kámeslíje városban krumplival dobálták meg a kivonuló amerikaiakat (Fotó: ANHA via AP/Beta)

Kámeslíje városban krumplival dobálták meg a kivonuló amerikaiakat (Fotó: ANHA via AP/Beta)

A kivonulást a kurdok a Törökország által bejelentett, ötnapos fegyvernyugvásról szóló megállapodás részeként hajtották végre.

Mike Pence amerikai alelnök és Recep Tayyip Erdoğan török elnök csütörtökön állapodott meg arról, hogy Törökország és a kurdok 5 napra felhagynak a harcokkal. A fegyvernyugvás közép-európai idő szerint ma 21 órakor ér véget. A kurd milíciáknak ez alatt az idő alatt el kell hagyniuk Manbidzstól az iraki határig, mintegy 440 kilométer hosszan azt a 32 kilométer széles területet a török határ szíriai oldalán, ahol Ankara biztonsági övezetet akar létrehozni.

A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellenzéki fegyveres csoport a Béke Forrása fedőnéven október 9-én indított hadműveletet Északkelet-Szíriában a Törökország által terrorszervezetként és nemzetbiztonsági fenyegetésként kezelt, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia, valamint az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet tagjai ellen. Az YPG, amelyet Ankara a törökországi kurd szakadár fegyveresek szövetségesének tart, az elmúlt években az Iszlám Állam elleni harcra hivatkozva kapott kiképzést és modern fegyvereket pártfogójától, az Egyesült Államoktól.

Alkotmányban szavatolni a kurdok státusát

Szíria alkotmányának rendelkeznie kell az országban élő kurdok státusáról – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap Moszkvában. Moszkva azt tekintené optimális megoldásnak, ha a Szíria területén élő kurdok „összes struktúrája” bekerülne a szíriai alkotmányba, „hogy Szíria területén ne legyenek illegális fegyveres alakulatok, és hogy szíriai területről ne induljon ki semmilyen fenyegetés sem Törökország, sem más államok számára”.

Ehhez a szíriai kormány és a kurdok közötti párbeszédre van szükség, és mindkét fél kifejezte érdekeltségét abban, hogy ezt Oroszország elősegítse. Moszkva kész közvetíteni Damaszkusz és Ankara között is.

Lavrov egy nappal azelőtt nyilatkozott a szíriai válságról, valamint a török offenzíváról és annak hatásáról a szíriai folyamatokra, hogy a téma várhatóan terítékre kerül Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Edogan török elnök Szocsiban tartandó tárgyalásán.

Lavrov közölte, hogy a felek egyetértése esetén Oroszország kész lenne támogatni az 1998-ban kötött adanai török–szíriai határőrizeti megállapodás módosítását. Rámutatott, hogy nemrégiben Ankara és Damaszkusz egyaránt megerősítette ennek érvényességét, egyebek között a jelenlegi fejlemények tükrében is.

Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter egy tegnapi pekingi biztonságpolitikai tanácskozáson arra figyelmeztetett, hogy az Északkelet-Szíriában indított török offenzíva miatt az elmúlt hetekben iszlamista terroristák szöktek meg a börtönből a régióban.