2024. április 26., péntek

Az egyetemi asszimiláció ellen

Az önálló magyar orvosképzés helyreállítását kérik erdélyi szervezetek

Az önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés intézményes marosvásárhelyi helyreállítását kérik egy petícióban az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) vezetői.

Tőkés László EMNT-elnök, Izsák Balázs SZNT-elnök és Toró T. Tibor, az EMNP ügyvezető elnöke egy csütörtöki marosvásárhelyi sajtótájékoztatón elsőkként írták alá azt a petíciót, melyet a román kormánynak, parlamentnek és államfőnek kívánnak eljuttatni, és amelyben az önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés helyreállítását kérik.

A három közösségi vezető ugyanakkor felhívást is közzétett, melyben közös cselekvésre hívják az erdélyi magyar közösség minden olyan politikai, polgári, társadalmi és szakmai csoportosulását, amely szívügyének tartja az anyanyelvű orvosképzést, és tenni akar a felszámolása ellen.

A felhívásban leszögezik: az erdélyi magyar közösségnek alapvető joga, hogy biztosítsák számára az anyanyelvű oktatást „az óvodától az egyetemig”, és e jog érvényesítésének kerete a kulturális-oktatási autonómia intézményrendszere kell, hogy legyen. „Az anyanyelvű orvosképzés ennek a rendszernek a szerves részét képezi. A magyar orvosképzést továbbra is egy önálló felsőoktatási intézmény keretében látjuk megvalósíthatónak. A román államnak, amelynek adófizető polgárai vagyunk, kötelessége ezt a rendszert létrehozni és az általunk befizetett adókból fenntartani” – áll a felhívásban.

Tőkés László a sajtótájékoztatón arra emlékeztetett: a román kommunista hatalom 1959-ben a Babes Egyetemmel való egyesítéssel szüntette meg a magyar tannyelvű Bolyai Egyetemet, 1962-ben pedig a román tannyelvű képzés bevezetésével fokozatosan elrománosította a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet (MOGYE). Úgy vélte: a Petru Maior Egyetemmel való tervezett egyesítés ennek az elrománosítási folyamatnak a betetőzése. Az EP-képviselő hozzátette: az egyetemi integráció pozitív folyamatnak számít Európában, de itt „egyetemi asszimilációról” lehet beszélni, ez pedig megengedhetetlen.