2024. március 29., péntek
KÉZILABDA

Magyarország legyőzte az olimpiai bajnokot!

Teljesítette az elutazás előtt kitűzött célt a magyar férfikézilabda-válogatott, miután bejutott a franciaországi világbajnokság negyeddöntőjébe. Ehhez azonban nem kisebb bravúr kellett, mint az, hogy Javier Sabaté csapata, amely csak a negyedik helyet szerezte meg a C csoportban, a nyolcaddöntőben legyőzze a vb egyik fő esélyesét, az olimpiai bajnok Dániát. A negyeddöntőben a Macedóniát tíz góllal legyőző Norvégia lesz az ellenfél.

Vasárnap délelőtt a magyar válogatott második cseréjét is kihasználta a világbajnokságon: a horvátok elleni mérkőzés után Nagy László helyét Gulyás Péter foglalta el, s tegnap megtörtént az eredeti állapot visszaállítása, vagyis a Veszprém jobbátlövője visszakerült a keretbe. Az olimpiai bajnok dánok ellen a magyar együttes remekül kezdett, 4:1-es előnyre tett szert, s habár a dánok folyamatosan zárkóztak fel, az első negyedóra végére ismét három gól különbség volt a két csapat között (8:5). Ebben az időszakban Mikler Roland remek védései és Lékai Máté három gólja volt az, ami a különbséget jelentette a két csapat között. A dánoknál Landin kicsit később melegedett be, míg Mikkel Hansen szinte egyedül vitte a vállán a válogatottat az első félidőben, ugyanis a 12 dán gólból 7-et ő lőtt, ezenkívül gólpasszokkal is segítette a csapatát. A második félidőben sem változott a játék képe: a dánokat elbizonytalanította a magyarok kemény védekezése, Xavi Sabaté kiválasztottjai pedig támadásban a horvátok és a németek elleni mérkőzések egy-egy jobb időszakára emlékeztető játékot produkáltak. Várható volt, hogy ezt a tempót a magyar csapat nem fogja bírni hatvan percen keresztül, s a hullámvölgy nyolc perccel a mérkőzés vége előtt érkezett meg, amikor a dánok másfél perc alatt három gólt lőttek, és 23:23-ra egyenlítettek. A végjátékra azonban nagyon összekapta magát a magyar válogatott, amelyben előbb Juhász Ádám, majd Balogh Zsolt volt eredményes, igaz, közte a kapus Landin testvére is betalált (25:24). Az 58. percben Mikler bravúrja után Császár Gábor lövését védte Green, a labda azonban pont a magyar irányító elé került, aki másodszorra nem hibázott (26:24). A dánok legjobbja, Mikkel Hansen fél perccel a vége előtt még szépített, de a dánok teljes pályás letámadása nem jött be, ugyanis amikor a dánok arra számítottak, hogy a magyarok nem mennek a kapujuk felé, egy jó Lékai-passz után emberfölénybe került a magyar válogatott, s Császár eldöntötte a továbbjutást (27:25). A mérkőzés legjobbja Mikler lett.

A dánok ellen a magyar csapat nem hasonlított arra az együttesre, amelyik pénteken este két góllal kikapott Fehéroroszországtól. A kezekben dadogott a labda, a védelemből nagyon hiányzott Nagy László, s ezt a fehéroroszok gyors akciókkal használták ki. Amennyiben Sabaté kiválasztottjai a Norvégia elleni negyeddöntőben meg tudják ismételni a dánokkal szemben mutatott játékot, van esélyük a négy közé jutásra.

A korábbi nyolcaddöntős mérkőzésen nem történt meglepetés: Norvégia a második félidőben átgázolt a macedónokon, a címvédő és házigazda franciák hat góllal győzték le Izlandot, Szlovénia pedig a második félidőben fordított Oroszország ellen. Az esélyesek közül a spanyolok szenvedtek meg legjobban, mivel a második félidő elején a brazilok 19:16-ra és 20:17-re is vezettek, de sikerült fordítaniuk, ami elsősorban Rodrigo Corrales védéseinek köszönhető, aki a második félidőben állt be, és 15 lövésből 6-ot hárított. Svédország nem mindennapi teljesítménnyel rukkolt elő a nyolcaddöntőben: harminc perc alatt 24 gólt lőtt Fehéroroszországnak, amelyet végül 19 gólos különbséggel győzött le.

Péntek esti eredmények, C csoport: Németország–Horvátország 28:21 (13:9), Fehéroroszország–Magyarország 27:25 (15:13). D csoport: Svédország–Egyiptom 33:26 (15:9), Katar–Dánia 29:32 (16:14).

A csoportok végeredményei, A csoport: 1. Franciaország 10, 2. Norvégia 8, 3. Oroszország 6, 4. Brazília 4, 5. Lengyelország 2, 6. Japán 0 pont.

B csoport: 1. Spanyolország 10, 2. Szlovénia 7, 3. Macedónia 5, 4. Izland 4, 5. Tunézia 4, 6. Angola 0 pont.

C csoport: 1. Németország 10, 2. Horvátország 8, 3. Fehéroroszország 4, 4. Magyarország 4, 5. Szaúd-Arábia 2, 6. Chile 2 pont.

D csoport: 1. Dánia 10, 2. Svédország 8, 3. Egyiptom 6, 4. Katar 4, 5. Argentína 2, 6. Bahrein 0 pont.

Nyolcaddöntő: Norvégia–Macedónia 34:24 (12:10), Franciaország–Izland 31:25 (14:13), Oroszország–Szlovénia 26:32 (15:13), Brazília–Spanyolország 27:28 (18:16), Fehéroroszország–Svédország 22:41 (11:24), Magyarország–Dánia 27:25 (13:12), Németország–Katar 20:21 (10:9), Horvátország–Egyiptom 21:19 (13:7).

A negyeddöntő párosítása: Franciaország–Svédország, Szlovénia–Katar, Spanyolország–Horvátország, Norvégia–Magyarország.

Magyarország–Dánia 27:25 (13:12)

Albertville, 6540 néző, vezették: Bualucsa és Henisszi (Tunézia).

Magyarország: Balogh 4, Császár 2, Harsányi 1, Ligetvári, Fazekas, Mikler (15 védés), Nagy 1, Dzsamali 4, Zubai, Bánhidi, Szöllősi, Juhász 4, Ancsin 2, Bodó 3, Lékai 6. Szövetségi kapitány: Javier Sabaté.

Dánia: N. Landin (10 védés), M. Landin 1, Mortensen 2, Moddesbo, Green (1 védés), Svan 6, Toft Hansen, Mollgaard, Sondergaard 4, Tof 1, Mikkel Hansen 8, Olsen, Damgaard 3, Andersson. Szövetségi kapitány: Guðmundur Guðmundsson.