2024. április 27., szombat
Kanadai parlamenti választás

Trudeaumania 2

A csaknem egy évtizeden át kormányzó konzervatív Stephen Harpert a liberális Justin Trudeau váltja a kanadai miniszterelnöki székben, miután az utóbbi pártja a hétfői parlamenti választáson megszerezte az abszolút többséget. Az eddig 34 képviselővel rendelkező liberálisok a 338 mandátumból 184-et tudhatnak magukéinak. A 150 parlamenti hely elhódításával megdöntötték a konzervatívok 1984-ben felállított rekordját, akik akkor 111-gyel tudták növelni képviselőik számát.

A voksolás végeredménye szerint a liberálisok a szavazatok 39,5, a konzervatívok 32, az új demokraták pedig 19,6 százalékát kapták, így a liberalálisoknak 184, a konzervatívoknak 102, a szociáldemokrata irányzatú Új Demokrata Pártnak 41 (ND), a Québeci Blokknak (Bloc Québécois) 10 (4,7%) mandátuma lesz, a Zöldek (Green) pedig Elizabeth May pártvezető révén megtartották eddigi egyetlen mandátumukat.

A 43 éves Justin Trudeau, volt tanár, a modern Kanada atyjának tekintett néhai Pierre Trudeau miniszterelnök fia alakíthat kormányt az észak-amerikai országban. Az extrovertált, kampányában a közösségi médiára erősen támaszkodó politikus megválasztása a szociális jólétre hangsúlyt fektető liberális hagyományhoz való visszatérést jelenti a csaknem egy évtizede tartó konzervatív kormányzás után.

A konzervatívok közölték, hogy a választási vereséget követően Stephen Harper – akinek képviselői mandátumát sikerült megtartania – távozik a párt éléről. Helyére átmeneti vezetőt fognak kinevezni az új vezetés megválasztásáig. Trudeau megköszönte Harpernak a kormányfőként elvégzett szolgálatát, s kijelentette, hogy pártjának választási sikere a pozitív politizálásnak tulajdonítható.

Az ifjabb Trudeau sikere a John F. Kennedyéhez hasonlítható népszerűséggel és karizmával bíró apjának 1968-as felemelkedését idézi fel. Az agglegényként kormányfővé választott Pierre Trudeau olyan sztárokkal randevúzott mint Barbra Streisand vagy Kim Cattrall. A kisebb megszakítással 1984-ig hatalmon maradt politikus iránti rajongás a kanadai és a világsajtóban a Trudeaumania elnevezést kapta. Elemzők ezt a mostani fordulat után is emlegették.

A Trudeau fiú 2008 óta parlamenti képviselő, és a 2011-ben elszenvedett súlyos választási vereség után vette át a Liberális Párt irányítását. Justin Trudeau kormányra jutásának esetére a gazdagok megadóztatását és az államháztartási hiány három évig tartó, kismértékű növelését ígérte az infrastrukturális beruházások felfuttatása, a gazdaság fellendítése és a szociális ellátás javítása érdekében. A liberális pártvezér a Barack Obama elnök vezette amerikai kormánnyal fenntartott – egyebek között a Keystone XL kőolajvezeték megépítése körüli washingtoni huzavona miatt megromlott – kapcsolatok javítását is ígérte.

Ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy visszarendeli az Iszlám Állam célpontjait Irakban és Szíriában bombázó kanadai gépeket, de folytatni kívánja az iraki erők kiképzését. Azt is megígérte, hogy a jelenlegi kormányzaténál jóval jelentősebb károsanyag-kibocsátási korlátozás felajánlásával járul majd hozzá az év végi párizsi klímacsúcs sikeréhez.

Justin Trudeau, aki Kanada minden idők második legfiatalabb kormányfője lesz, nős, három gyerek apja. Ahogyan apját annak idején Kennedyhez mérték, a liberálisok mostani vezérét Obamához szokták hasonlítani.