2024. április 27., szombat
XII. RÖVID PÁLYÁS ÚSZÓ-VB, DOHA

Katinka két ezüsttel kezdett

Hosszú Katinkát a világ legjobb úszónőjének kiáltották ki, ám a dohai rövid pályás úszó-vb első napjának hőse a legnagyobb vetélytárs, a spanyol Mireia Garcia Belmonte lett, aki 200 pillangón és 400 vegyesen is álomhatáron túli remek világcsúcsokkal halászta el a magyar elől az aranyakat. A két ezüstön kívül Katinka vigasza a pillangón úszott magyar csúcs is.

Velimir Stjepanović rajtolt 200 gyorson a legjobban, és az utolsó 50 méterre az első helyen fordult. A riválisoknak, különösen Chad Le Closnak, Danila Izotovnak és Kozma Dominiknek azonban több ereje maradt a hajrára. Az első kettő a világcsúcstartó Ryan Lochtet szorította le a harmadik helyre, utóbbi pedig Bernek Péterrel együtt feljött a negyedik és ötödik pozícióra, így a szerbnek – noha a selejtezőben 3, a döntőben további 37 századdal megjavította saját országos csúcsát – csak a hatodik hely jutott.

A férfi 100 m pillangón a döntőhöz 50,26 másodpercet kellett úszni, ennyivel volt ugyanis nyolcadik a világcsúcstartó orosz Jevgenyij Korotiskin, míg a selejtezőben Ivan Lenđer 51,50-et jegyzett, ami a végső sorrendben a 22. helyhez volt jó.

A női 200 m pillangó Hosszú Katinka és a spanyol Mireia Garcia Belmonte párharca volt. Az utolsó 50 méterig a magyar versenyző fél másodperccel vezetett, és óriási világcsúcsra állt, végül azonban a kínai Liu Zige rekordját a spanyol döntötte meg, és ő lett az első nő, aki a távot két percen belül úszta le. A régi csúcsot Hosszú is túlszárnyalta, de a 2:01,12 perce csak magyar csúcs. Pontosan ugyanez volt az ábra női 400 vegyesen is. Katinka, aki a selejtezőben csak 22 századdal maradt el saját világrekordjától, és megdöntötte a brit Hannah Miley vb-csúcsát, a döntőben 250 méteren át vezetett, és részideje világcsúcsot ígért, a hajrában azonban Belmonte újra fantasztikusan úszott, második világcsúcsát érte el, és a 4:19,86-tal az első nő lett, aki a távot 4:20 percen belül teljesítette.

Katinka 100 m háton a selejtezőben 55,70 másodperccel megdöntötte Natalie Coughlin vb-csúcsát, majd az elődöntőben csak a továbbjutásra törekedett, és az ukrán Darina Zevina és az ausztrál Emily Seebohm mögött harmadikként döntős. Az éremcsata ma 17 óra tájban lesz műsoron.

Női 50 m mellen a 13 éves magyar Gyurinovics Fanni a selejtezőben 41. lett, az elődöntőben pedig a litván Rūta Meilutytė 28,81 másodperces Európa-csúcsot ért el, amely csak egy századdal gyöngébb az amerikai Jessica Hardy 2009-es világcsúcsánál. A férfi 100 m mell selejtezőjében nem indult Gyurta Dániel, Horváth Dávid pedig 32. lett. E szám elődöntőjében a brit Adam Peaty megdöntötte a vb-csúcsot, a döntőben pedig közvetlen viadalban rohamozhatja a dél-afrikai Cameron van der Burgh világcsúcsát.

A nap harmadik világrekordját a holland női váltó döntötte meg 4×200 méteren. Az új csúcs 3,09 másodperccel jobb a kínai lányok négy évvel ezelőtti csúcsánál, míg a magyar váltó az USA-t is megelőzve negyedik lett.

Rövid pályás vb, döntők, férfiak, 200 m gyors: 1. Chal le Clos (dél-afrikai) 1:41,45, 2. Danila Izotov (orosz) 1:41,67, 3. Ryan Lochte (USA) 1:42,09, 4×100 gyorsváltó: 1. Franciaország 3:03,78, 2. Oroszország 3:04,18, 3. USA 3:05,58, nők, 200 pillangó: 1. Mireia Garcia Belmonte (spanyol) 1:59,61 – világcsúcs, 2. Hosszú Katinka 2:01,12, 3. Franziska Hentke (német) 2:03,89, 400 vegyes: 1. Mireia Garcia Belmonte 4:19,86 – világcsúcs, 2. Hosszú Katinka 4:22,94, 3. Hannah Miley (brit) 4:24,74, 4×200 gyorsváltó: 1. Hollandia 7:32,85 – világcsúcs, 2. Kína 7:37,02, 3. Ausztrália 7:38,56.