2024. április 26., péntek
CAMERON JAVASLATAI

Nagy-Britannia és Brüsszel összecsap a migráció miatt

Helyes és megőrzendő az az elv, hogy az Európai Unióban biztosítani kell a munkaerő szabad áramlásának lehetőségét, de a politikusoknak igazuk van, amikor a tömeges migráció korában újra akarják gondolni országaik szociális ellátórendszereit – állapította meg a Financial Times, amely két írás erejéig is foglalkozott David Cameron brit kormányfőnek az EU-n belüli szabad mozgás korlátozására vonatkozó javaslatával.

Megiszok egy sört, hátha az segít abban, hogy tisztábban lássam ezt a gubancos ügyet. David Cameron Downing Street-i kabintejében csapol (Fotó: Beta/AP)

Megiszok egy sört, hátha az segít abban, hogy tisztábban lássam ezt a gubancos ügyet. David Cameron Downing Street-i kabintejében csapol (Fotó: Beta/AP)

A Nagy-Britannia és Brüsszel összecsap a migráció miatt című cikkben a tekintélyes brit gazdasági lap emlékeztetett, hogy Brüsszelben és Londonban is bírálták a brit kormányfőt. Brüsszel szerint a javaslat kellemetlen képet fest az Egyesült Királyságról, otthoni ellenzéke, a Munkáspárt pánikreakciónak nevezte Cameron felvetését, saját pártjának keményvonalasai viszont túl gyengének tartják.

„Ha Nagy-Britannia ki szeretne lépni az egységes piacból, tessék szólni. Ha viszont bent marad, akkor a szabad mozgás rá is vonatkozik” – idézte a lap Brüsszelből a javaslatokkal szemben legélesebb bírálatot megfogalmazó uniós biztost, Viviane Redinget. A lap szerint ugyanakkor Cameron joggal gondolhatja, hogy nem az árral szemben próbál úszni Európában, miután Berlin és Párizs is arra készül, hogy szigorítsa a bevándorlók szociális juttatásokhoz való jogát. Ráadásul a bevándorlásellenes és euroszkeptikus brit Függetlenségi Párt fenyegetése mellett a konzervatív kormányfő valószínűleg nem is bánná, ha látványosan tengelyt akaszthatna az „eurokratákkal”. A bizonyítékok azt mutatják, a bevándorlás hasznára vált az országnak az utóbbi két évtizedben.

A bevándorlás mindaddig „nem sok vizet zavart”, amíg az EU gazdag országok klubja volt. A 2004-es bővítés után került a kérdés ismét napirendre, miután kevesebb mint 10 év alatt nagyjából egymillió munkavállaló érkezett az országba. Közülük elenyésző azoknak az aránya, akik pár hónapon belül munkanélküli segélyt kérnek, ezért Cameron javaslata, hogy ezt minimum 3 hónapos brit munkaviszonyhoz kössék, keveseket érint majd.

Nagyobb aggodalomra ad okot, hogy Cameron semmivel sem magyarázza meg, miért tartja „monumentális hibának”, hogy a 2004-es EU-bővítéskor az akkori brit kormány nem vezetett be átmeneti korlátozásokat, rámutatva, hogy a külföldről érkezők olyan állásokat töltöttek be, amelyekre nem volt megfelelő brit jelentkező, vagy britek egyáltalán nem is vállalkoztak a munkára, például a gyümölcsszedésre.

„Nincs bizonyíték a nagyléptékű segélyturizmusra sem” – mutatott rá a lap, amely arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU-ból érkező dolgozók többnyire fiatalok, és kevésbé vesznek igénybe állami egészségügyi szolgáltatásokat, valamint 1995 és 2011 között 8,8 milliárd fonttal többet fizettek be a brit államkasszába, mint amennyit kivettek belőle.

European Voice: Cameron megijedt és rémhírterjesztésbe kezdett

David Cameron brit miniszterelnök berezelt a bevándorlásellenes, euroszkeptikus Függetlenségi Párttól (UKIP), ezért pánikkeltésbe, rémhírterjesztésbe kezdett, de kemény szavai nélkülözik a bátorságot – írja csütörtöki vezércikkében a European Voice című, uniós ügyekkel foglalkozó brüsszeli hetilap.

A lap arra reagált, hogy a konzervatív brit miniszterelnök a Financial Times szerdai számában az EU-n belüli szabad mozgás újragondolását szorgalmazta, valamint a brit szociális juttatásokhoz való hozzáférés szigorítását helyezte kilátásba, tartva az Egyesült Királyságba tartó román és bolgár állampolgároktól.

Ha Cameron tervei ki is állják a brüsszeli jogi megmérettetést, retorikája és a bejelentésben rejlő csúsztatások nem állják ki a józan ész és a jó ízlés próbáját – írja lap, amely szerint Cameron összemossa a munkához és a szociális juttatásokhoz való jogot, pedig a kettő között nagyon fontos különbséget tenni. „A rendelkezésre álló adatok azt mutatják – és ezt a kormány nem nagyon tudta bizonyítékokkal cáfolni –, hogy az EU többi részéből az Egyesült Királyságba érkezők az adó- és ellátórendszer nettó befizetői” – hívja fel a lap a figyelmet, megjegyezve, hogy Cameron bevándorlásellenes megnyilvánulásai a „brit munkahelyeket a briteknek” csatakiáltásra hasonlítanak, amelynek viszont több köze van a sovinizmushoz, mint a gazdasági ésszerűséghez.

„A kegyetlen igazság az, hogy az Egyesült Királyságnak szüksége van a bevándorlókra” – húzza alá a lap, emlékeztetve, hogy máskülönben a gazdaság bajba kerülne.

Az újság szerint David Cameron érvelésének gyengeségét támasztja alá az is, hogy a brit miniszterelnök a szabad mozgás felülvizsgálatát javasolja, mert szerinte az „hatalmas lakosságmozgásokat indított el”. Ezzel kapcsolatban a European Voice emlékeztet, hogy Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke is felhívta a figyelmet arra, milyen fontos, hogy mindenki megőrizze az arányérzékét, és rámutatott, minden Londonban dolgozó lengyelre két brit jut a spanyol tengerpartokon.

Szófia: Nyíltan diszkriminatív

Bulgária úgy érzi, „nyíltan diszkriminatív” Nagy-Britanniának az a szándéka, hogy szigorításokat vezessen be a külföldi európai munkavállalók szociális ellátásában, és Szófia arra kéri a londoni kormányt, hogy álljon el ettől a tervétől – közölte csütörtökön Krisztian Vigenin bolgár külügyminiszter.

„Remélem, hogy a Cameron által bejelentett intézkedések nem lépnek azonnal életbe. Először meg kellene várni, milyen hatása lesz annak, hogy 2014. január 1-jén megnyílik a brit munkaerőpiac a román és a bolgár munkavállalók előtt. Mi arra számítunk, hogy London aggályai nem igazolódnak be, márpedig akkor ezek az intézkedések szükségtelenné válnak” – jelentette ki a bolgár diplomácia vezetője.